Dorota Gardias: Nie wiem, czy w Radomiu powstanie drugie białe miasteczko Dorota Gardias: O rozwoju strajkowych sytuacji często decydują emocje...

W czwartek (13 sierpnia) do Radomia mają przyjechać pielęgniarki z innych województw, by podczas manifestacji poprzeć strajkujące koleżanki z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, które swój protest rozpoczęły 5 sierpnia.

Strajkujące pielęgniarki domagają się m.in. podwyżek płac i ustalenia norm zatrudnienia w placówce.

Według szacunków strajkujących, do Radomia przyjedzie ok. 800 pielęgniarek z całego kraju. Ile osób rzeczywiście pojawi się na tym "zlocie"? - Trudno dzisiaj określić dokładnie taką liczbę - przyznała w środę (12 sierpnia) w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Rynek Zdrowia:Do Radomia mają przyjechać pielęgniarki i położne ze wszystkich stron Polski. Czy będzie białe miasteczko bis?
Dorota Gardias: – Naprawdę nie wiem, jak rozwinie się sytuacja. Decydują zawsze emocje. Determinacja koleżanek jest  ogromna, bo nie ma, niestety, dialogu. Wczoraj (wtorek 11 sierpnia – red.), byłam obecna przy rozmowach z dyrekcją radomskiego szpitala. Pielęgniarki chciały negocjacji, dyrekcja placówki nie podjęła negocjacji! Rozmowa zakończyła się po dziesięciu minutach.

A przecież to nie jest w porządku, że pielęgniarkom z tego szpitala zaproponowano dodatek w wysokości odpowiadającej kwocie, którą lekarz dostaje na 6 godzin pracy, a dobowy świąteczny dyżur lekarza – to równowartość całomiesięcznej pensji pielęgniarki pracującej przy pacjencie, która wynosi średnio 2200 złotych brutto, co potwierdził mi dyrektor placówki podczas rozmowy.

– Ile osób może przyjechać jutro do Radomia, żeby wesprzeć strajkujące pielęgniarki? Około 800, więcej, a może mniej?
– Trudno mi dzisiaj określi dokładnie taką liczbę. Przyjazd zapowiadają koleżanki z całej Polski. Chcą pokazać, jak bardzo solidaryzują się z pielęgniarkami z Radomia.

– Czyli przyjadą, by przypomnieć o oczekiwaniach całego środowiska?

– Przyjadą pielęgniarki z całej Polski, bo mają podobne problemy. Zgodnie z ustawą o ZOZ-ach, art. 59 a, pracownicy w każdym szpitalu mają zagwarantowane ustawowo podwyżki, ale w radomskim szpitalu dostali je tylko lekarze. Nie jest to odosobniony przypadek w Polsce i pielęgniarki – zamiast otrzymywać pieniądze ustawowo – muszą walczyć innymi metodami.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH