Domowa opieka pielęgniarska: resort bardzo zachęcał, ale kto będzie płacił? Dokąd zmierza pielęgniarska domowa opieka długoterminowa? Trwa właśnie batalia o jej polski model.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział, że nie podpisze w przyszłym roku umów z pielęgniarkami, które zajmowały się długoterminową opieką nad przewlekle chorymi w ramach niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Jeśli tak się stanie, bez opieki pielęgniarskiej zostanie ok. 96 tys. pacjentów, a bez pracy - tysiące pielęgniarek. W tzw. ustawie koszykowej jest wprawdzie zapis o długoterminowej opiece oraz pielęgnacji, nadal jednak nie wiadomo, kto i na jakich zasadach ma ją wykonywać oraz w jaki sposób będzie finansowana.

Izabela Kowalska, przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że Fundusz wypowiedział pielęgniarkom umowy na świadczenia w domach opieki społecznej (DPS) od 1 stycznia 2010 roku.

Jak twierdzi Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarki świadczące domową opiekę w formie zadaniowej – w ramach niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej i indywidualnych grupowych praktyk – stracą możliwość zawierania umów na tego rodzaju świadczenia.

Mimo rosnących potrzeb, NFZ odmówił sfinansowania świadczeń w tym zakresie już w drugim półroczu 2009 roku.

Organizacyjne zamieszanie
Prawdziwą burzę wokół opieki długoterminowej rozpętał projekt rozporządzenia w tej sprawie. – Zgodnie z propozycjami Narodowego Funduszu Zdrowia, świadczenia realizowane w POZ objęte zadaniową forma finansowania – będą kontraktowane jako pielęgniarska opieka długoterminowa domowa – wyjaśnia Elżbieta Buczkowska.

Przewodnicząca zaznacza, że zastosowanie nowego kryterium kwalifikacji do objęcia opieką – do 40 punktów w skali Barthel – oraz dodatkowych ograniczeń w postaci wymogu realizacji, przez okres powyżej 14 dni, co najmniej jednego ze świadczeń pielęgniarskich, m.in.:
• kroplowego wlewu dożylnego wynikającego ze stałego zlecenia lekarskiego związanego z prowadzonym procesem leczenia
• wykonywania opatrunków
• karmienia przez zgłębnik lub przez przetokę
• założenia i usunięcia cewnika jako stałe zlecenie lekarskie,
spowoduje, że tą opieką zostanie objętych tylko około 30 proc. pacjentów, spośród tych, którym obecnie gwarantuje się taką opiekę.

– Pojawił się też poważny problem opieki na mieszkańcami DPS, gdyż wciąż nie wiadomo, kto powinien płacić zajmującym się nimi pielęgniarkom – dodaje Elżbieta Buczkowska. – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważa, że powinien robić to NFZ, a Fundusz uznał, że DPS nie jest świadczeniodawcą, bo nie jest zakładem opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH