2 marca br. pisaliśmy o trudnej sytuacji mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bobrku w Bobrku.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ przysłał do redakcji swoje stanowisko w tej sprawie. Poniżej jego obszerne fragmenty.

(...) Wbrew informacji podanej w artykule nie jest prawdą, że „ponad dwustu niepełnosprawnych podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bobrku zostało bez należytej opieki medycznej”.
Zgodnie z pisemnym oświadczeniem Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej w Bobrku świadczeń pielęgniarskiej opieki długoterminowej wymaga 69 spośród 200 pensjonariuszy Ośrodka.
Opieka dla tych pacjentów była dotychczas sprawowana przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który w wyniku konkursu ofert przeprowadzonego przez Małopolski Oddział NFZ nie otrzymał nowego kontraktu. Nie powinno się jednakże czynić z tego faktu zarzutu Małopolskiemu Oddziałowi NFZ.
W trakcie konkursu ofert mającego na celu zakontraktowanie świadczeń w danym powiecie wszyscy świadczeniodawcy składający oferty podlegają takim samym kryteriom oceny. (...) Selekcja jest konieczna, gdyż nie jest możliwe – z uwagi na budżet NFZ – zakontraktowanie wszystkich placówek, które złożą oferty. Ograniczenia są konieczne w każdym rodzaju świadczeń, dlatego tak ważne jest, by dokonywany wybór opierał się na czytelnych zasadach. W myśl tych zasad kontrakt otrzymują te placówki, których oferta jest najlepsza.
Tym samym zarzut o niezapewnienie zatrudnienia jakiejkolwiek grupie zawodowej – w tym wypadku Pielęgniarkom dotychczas pracujących na terenie DPS – budzi sprzeciw, a decyzja o podpisaniu kontraktu ze Świadczeniodawcą, który wypadł w konkursie ofert gorzej od pozostałych – tylko ze względu na fakt, iż posiadał kontrakt już wcześniej – byłaby nadużyciem i manipulowaniem wynikami konkursu przez NFZ.
Na terenie powiatu oświęcimskiego zakontraktowanych zostało 16 etatów pielęgniarskich u dwóch świadczeniodawców. Dotychczas na tym obszarze zakontraktowanych było 11 pielęgniarek, tym samym więc Małopolski Oddział NFZ zwiększył liczbę etatów w powiecie o 45%, poprawiając dostępność do opieki pielęgniarskiej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH