Dolny Śląsk: szpitale apelują do płatnika i resortu zdrowia

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych w pismach do dyrektora DOW NFZ i Ministra Zdrowia informuje o fatalnej sytuacji finansowej lecznic w tym regionie.

- Doszliśmy do punktu kulminacyjnego. Po I półroczu 2010 roku zrobiliśmy podsumowanie kondycji finansowej dolnośląskich szpitali i ocena jest przerażająca. Obecnie wiekszość naszych placówek nie przyjmuje planowo. Przyczyną jest fakt, że negocjacje dotyczące kontraktowania na 2010 rok zakończyły się obniżeniem finansowania dla naszych szpitali o 28 mln zł - opisuje sytuację portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Piorunek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Miliczu i przewodniczący Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych (zrzesza 22 regionalne jednostki) .

- Rezultatem jest spadek rentowności w I półroczu 2010 roku o 25 mln zł - informuje Maciej Piorunek. -  Dla większości naszych szpitali oznacza to niebezpieczne zadłużenie, wzrost kosztów obsługi długu, a w konsekwencji otwarcie drogi dla komornika

Dlatego Konsorcum zwrócilło się dyrekcji dolnośląskiego NFZ m.in. z wnioskiem o informację, według jakich kryteriów zostało rozdysponowanych 41 mln zł, które oddział dolnośląski Funduszu otrzymał na zapłacenie nadwykonań za 2009 rok.

- Dla nas przeznaczono tylko 8 mln zł. Następnie pytamy, gdzie trafi 45 mln zł przeznaczonych na leczenie szpitalne w ramach zwiększenia budżetu oddziału Funduszu w lipcu i wnosimy o uwzględnienie propozycji odpowiedniego zwiększenia kontraktu dla naszych placówek w 2011 roku - dodaje dyrektor Piorunek.

Być może jeszcze w piątek (3 września) wspólne stanowsko zajmą także organy założycielskie dolnośląskich szpitali. - Zła sytuacja finansowa szpitala to przecież de facto także zagrożenie dla samorządów, ze względu na skalę zadłużenia, którego powiat może nie udźwignąć - podkreśla dyrektor Szpitala Powiatowego w Miliczu.

- Chcemy być sprawiedliwie traktowani - podsumowuje przewodniczący KDSP. - A także wiedzieć, na czym stoimy, ze względu na przygotowywane zmiany w ochronie zdrowia. Dlatego zwróciliśmy się też z pismem do minister zdrowia Ewy Kopacz, postulując m.in., aby uwzględniać w planowanych rozwiązaniach także naszą opinię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH