Zarząd Województwa Wrocławskiego chce przekształcić wszystkie swoje szpitale w spółki prawa handlowego. W ocenie wicemarszałka Piotra Borysa to szansa nawet na 200 mln zł dotacji. Z kolei Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu ds. ochrony zdrowia,twierdzi, że z decyzjami należy poczekać na szczegóły planu.

Dolny Śląsk zamierza przystąpić programu „Ratujmy polskie szpitale”, który będzie obowiązywał przez dwa lata. Ma rozpocząć się już za kilka miesięcy, dlatego urzędnicy podlegli marszałkowi dolnośląskiemu już konsultują projekt ze związkami zawodowymi, Izbą Lekarską i dyrektorami szpitali.

Na Dolnym Śląsku samorządowi województwa podlega 31 placówek.

– W kwietniu będą znane wszystkie szczegóły programu, a ostateczną decyzję podejmiemy w maju – zapowiada wicemarszałek Borys.

Roman Szełemej wylicza korzyści, jakie szpitalom może przynieść program:

– Po pierwsze: możliwe byłoby zrzucenie garbu zadłużenia, który choć już mniejszy, ale ciągle uciska część placówek. Po drugie: wiele dolnośląskich szpitali jest już zarządzanych tak profesjonalnie, że relatywnie łatwo poradziłyby sobie z wymaganymi przekształceniami. W konsekwencji byłyby w stanie konkurować na medycznym rynku.

Szełemej czeka na szczegóły porozumienia pomiędzy rządem i samorządami.

– Nie wiadomo, na jakich dokładnie warunkach rząd pomoże w spłacie długów. Jeśli będzie wymagał od samorządów wkładu równoważnego do pomocy rządowej, to obawiam się, że części powiatów nie będzie na to stać. Kolejna rzecz to podatek VAT, a konkretnie: czy samorząd będzie musiał go zapłacić za operacje związane z przekształceniami. VAT może być wyższy niż pomoc rządowa. I wreszcie, kto poniesie koszty przekształceń, takich jak np. wyceny nieruchomości lub wpisy do ksiąg wieczystych? W skali Dolnego Śląska to mogą być miliony.

W przyszłym tygodniu o projekcie będą rozmawiać marszałkowie wszystkich województw. W kwietniu samorząd Dolnego Śląska planuje kolejne konsultacje społeczne. Według Ministerstwa Zdrowia chęć przystąpienia do planu B zadeklarowały już 82 samorządy. Na pomoc szpitalom zarezerwowano 2,7 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH