PAP/Rynek Zdrowia | 12-04-2013 16:56

Dolnośląskie: zarząd województwa przejął dwa uzdrowiska

Zarząd województwa dolnośląskiego przejął nieodpłatnie od Skarbu Państwa udziały w dwóch dolnośląskich uzdrowiskach - Szczawno-Jedlina oraz Lądek-Długopole. Udziały w obu spółkach warte są 22 mln zł.

Jak powiedziała w piątek (12 kwietnia) PAP dyrektor wydziału nadzoru właścicielskiego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Justyna Kosturkiewicz, w ramach podpisanej umowy samorząd województwa dolnośląskiego zobowiązał się do opracowania planów rozwoju obu uzdrowisk.

- Potrzebne będą nakłady inwestycyjne w obu spółkach, dzięki którym zostanie podniesiona jakość świadczonych tam usług oraz obiektów należących do tych uzdrowisk - powiedziała Kosturkiewicz.

W przyszłości nowy właściciel chce m.in. rozszerzyć ofertę usług komercyjnych uzdrowisk.

- Elementem rozwoju obu spółek będzie też współpraca z samorządami miejscowości, w których one się znajdują - dodała dyrektor.

Uzdrowisko Lądek-Długopole działa na terenie gmin Lądek-Zdrój i Bystrzyca Kłodzka. Łącznie dysponuje 774 miejscami noclegowymi. Uzdrowisko zatrudnia 340 osób, a jego roczny obrót wynosi 25-30 mln zł. Spółka świadczy usługi uzdrowiskowe i rehabilitacyjne, z których co roku korzysta 15 tys. kuracjuszy. W Lądku-Długopole leczone są m.in. choroby układu krążenia, przemiany materii, układu oddechowego czy osteoporoza. Uzdrowisko korzysta z zasobów siedmiu źródeł wód termalnych bijących w Lądku Zdroju, które są wykorzystywane w leczeniu od XIII w.

Z kolei uzdrowisko Szczawno-Jedlina dysponuje 770 miejscami w jedenastu obiektach. Każdego roku kurort odwiedza ponad 15 tys. osób, z czego blisko 70 proc. to kuracjusze skierowani do Szczawna-Jedliny przez NFZ. W ośrodku zatrudnionych jest 294 pracowników.

Uzdrowisko produkuje też wody mineralne i lecznicze. Sprzedaż wód stanowi od 2,3-2,7 proc. przychodów spółki rocznie. Leczenie odbywa się tu w oparciu o walory klimatyczne i wody mineralne. Rehabilitacja i leczenie osób dorosłych i dzieci obejmuje choroby ortopedyczno-urazowe, nerek i dróg moczowych, reumatologiczne, schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby układu krążenia, otyłość, a w przypadku dorosłych także osteoporozę.

Na Dolnym Śląsku funkcjonuje 11 statutowych uzdrowisk o różnych profilach leczniczych. W 2010 r. dolnośląskie zakłady lecznictwa uzdrowiskowego odwiedziło niemal 80 tys. kuracjuszy.