Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje na leczenie szpitalne w przyszłym roku 51 złotych za punkt, czyli zaledwie o trzy złote więcej niż do tej pory. Dyrektorzy szpitali uważają, że to za mało. Do tej pory bowiem oprócz pieniędzy na świadczenia zdrowotne, dostawali dodatkową pulę na wzrost wynagrodzeń, zgdonie z ustawą podwyżkową z 22 lipca 2006 r., która już nie obowiązuje.

Od przyszłego roku pieniądze te będą uwzględnione w wycenie procedur medycznych. W tej sprawie szefowie placówek w Legnicy, Lubinie i Głogowie wysłali do NFZ oświadczenie, w którym domagają się godziwej wyceny procedur medycznych. Uważają, że, aby zrekompensować różnicę, stawkę należałoby podnieść do co najmniej 56 - 58 złotych za punkt zamiast proponowanych 51 złotych. Wtedy byłoby możliwe utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie. Utrzymanie proponowanej stawki natomiast oznaczałoby – w opinii dyrektorów – dokładanie do wynagrodzeń z pieniędzy przekazanych przez NFZ na kontrakty oraz niższe fundusze na leki, materiały medyczne i bieżące utrzymanie placówek, nie wspominając o inwestycjach.

Dyrektorzy szpitali policzyli, o ile mniej pieniędzy w ciągu roku dostaną. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy oszacował, że kiesa placówki  zostanie zubożona o ok. 500 tys. zł,
Szpital w Lubinie ocenił “straty” na ok. 4 mln zł; Szpital w Głogowie – na ok. 3 mln zł, w
Specjalistycznym Szpitalu Zespolonym w Wałbrzychu – na prawie 4 mln 700 tys. zł, a w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze – na 10-12 mln zł.

Wrocławski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podaje, że zatwierdzony plan finansowy na 2009 rok (to baza przy kontraktowaniu usług medycznych w lecznictwie szpitalnym) wynosi 1 mld 824 mln 346 tys. zł. Plan na rok 2008 opiewał na kwotę 1 mld 487 mln 483 tys. zł, w tym 206 mln 655 tys. zł stanowiły pieniądze z ustawy podwyżkowej, która już nie obowiązuje. Obie strony zapowiadają twarde negocjacje w sprawie przyszłorocznych funduszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH