Dolnośląskie: szpitale wojewódzkie zarabiają miliony

Szpitale podległe samorządowi województwa zarobiły w 2009 r. prawie 38 mln zł. Największy zysk odnotował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

Wrocławska lecznica zarobiła blisko 14 mln zł. W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Jadwiga Raziuk, dyrektor finansowa szpitala podkreśla, że to efekt procesów restrukturyzacyjnych, które trwają już kilka lat.

– W 2009 r. odnotowaliśmy podobny wynik. Zyski przeznaczamy na zakup nowej aparatury i wprowadzenie nowych produktów, co w rezultacie pozwala nam zarabiać dobre pieniądze. W zeszłym roku wprowadziliśmy np. ablację. Oprócz nas, we Wrocławiu wykonuje ją jeszcze tylko jedna lecznica.

Dzięki takim działaniom, dynamicznie rośnie wielkość sprzedaży świadczeń.

– Jednocześnie nie zwiększamy nadmiernie zatrudnienia. Stawiamy na dobrą organizację pracy oddziałów. Pozwala to np. maksymalnie skrócić czas pobytu pacjenta w szpitalu, ale nie po zabiegu a przed nim. Nie ma leżenia przez tydzień, w oczekiwaniu na badania. Są one wykonywane w ciągu maksymalnie dwóch dni – zapewnia dyrektor finansowa.

Szpital zainwestował też m.in. w teleradiologię – lekarz dostaje wyniki on-line bezpośrednio po zakończeniu badania. Na salach nie ma już kart gorączkowych. Pielęgniarki wprowadzają dane za pomocą tabletów do systemu komputerowego. Lecznica stawia również na outsourcing. Objęła nim m.in. laboratorium diagnostyczne, kuchnię, usługi pralnicze i sprzątające. Cały czas szuka też oszczędności.

– Nie oszczędzamy jednak na ołówkach a np. na kosztach energii, inwestując w termomodernizację. Dzięki temu, że mamy pieniądze na wkład własny, możemy starać się też o środki unijne. W tej chwili pracujemy nad pozyskaniem ok. 180 mln zł – wylicza Raziuk.

Na liście najlepiej zarabiających szpitali w Dolnośląskim tuż za Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Wrocławiu plasują się Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Oba mogą pochwalić się około siedmiomilionowym zyskiem.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w najgorszej kondycji finansowej 2009 rok zakończył Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze. Placówka, którą od czerwca 2008 roku kieruje Stanisław Woźniak, drugi rok z rzędu zanotowała stratę ponad 5 mln zł. Po interwencji urzędu marszałkowskiego, dyrektor przedstawił program naprawczy i zobowiązał się do ograniczenia kosztów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH