Dolnośląskie: szpital głogowski ma być spółką

Najprawdopodobniej od przyszłego roku SP ZOZ w Głogowie będzie funkcjonował, jako spółka kapitałowa. Taką uchwałę intencyjną przyjęła w środę (23 maja) Rada Powiatu.

Jak przekazał w rozmowie z rynkiem zdrowia, wicestarosta powiatu głogowskiego Grzegorz Aryż, samorząd nie planuje prywatyzacji, ale skorzystanie z Ustawy o działalności leczniczej, w celu zmiany formuły prawnej.

- Naszym celem jest zmiana formuły,  z ZOZ w spółkę kapitałową, której stu procentowym udziałowcem będzie powiat. Dlatego jeśli chodzi o właściciela nic się nie zmieni - pokreślił Aryż, dodając, że zmiana ta wynika ze wspomnianej ustawy, która wymaga pokrycia zadłużenia szpitala przez samorząd lub - w celu uzyskania od państwa dotacji na pokrycie długu - doprowadzenia do przekształcania w spółkę.

Wicestarosta przyznał, że szpital w zeszłym roku wykazał stratę za 2010 rok w wysokości ok. 2 mln. zł. W planach na 2012 rok też jest strata.

Dla powiatu niezwykle ważna jest też kwestia dotacji z budżetu państwa dla przekształcającego się podmiotu, co w wypadku głogowskiego szpitala zadłużonego na kwotę ok. 50 mln. zł, może być poważnym zastrzykiem finansowym, który da szansę placówce na częściowe oddłużenie.

- Liczymy na to, że łącznie uda nam się uzyskać ok. 27 mln. zł. Wstępnie szacujemy że otrzymamy m.in. 15 mln zł dotacji i 12 mln zwrotu VAT za aport - wyjaśnia wicestarosta.

Na razie samorząd chce się skupic na wycenie majątku szpitala, przygotowaniu stosownej dokumentacji, która umożliwi rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wszystko powinno być gotowa do końca roku, wcześniej jednak rada będzie musiała podjąć stosowna uchwałę o przekształceniu szpitala.

Władze samorządowe uspokajają, że wszyscy pracownicy pozostaną zatrudnieni na swoich stanowiskach.

- Naszym celem od początku kadencji jest poprawianie jakości usług medycznych na terenie powiatu. Niestety zadłużenie szpitala utrudnia te procesy. Dlatego oddłużając szpital docelowo zwiększymy inwestycje. Już teraz, przez ostatnie trzy lata w szpital zostało zainwestowane prawie 30 mln. zł. Znaczna ich część pochodziła z dotacji. Wykonaliśmy termomodernizację, blok operacyjny, teleradiologię, e-zdrowie - pinformował Grzegorz Aryż. 

W tej chwili starostwo przygotowuje wniosek o dofinansowanie kolejnej inwestycji przewidującej urządzenie pomieszczeń dla SOR oraz oddziału intensywnej terapii w nowym budynku. Przewidywany koszt, to kwota 9 mln. zł., z czego dotacja wyniesie 85 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH