Dolnośląskie: rośnie kwota świadczeń niesfinansowanych przez NFZ

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych przeanalizowało rozliczenia świadczeń w ramach umów z NFZ za lata 2009-2010 oraz od stycznia do sierpnia 2011 r. Okazało się, że wartość wykonanych świadczeń medycznych, które nie zostały sfinansowane w lecznicach zrzeszonych w KDSP rośnie i obecnie wynosi łącznie 44,2 mln zł.

W piśmie z 12 października przekazanym Dolnośląskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ Konsorcjum dowodzi, że w omawianym okresie we wszystkich szpitalach - niezależnie od tego, do kogo należą - nastąpiło zmniejszenia wartości finansowania świadczeń o ponad 78 mln zł. Jednakże największy udział w tym spadku miały szpitale powiatowe, których kontrakty w 2011 r. - w relacji do roku 2009 - zmniejszyły się o ponad 65 mln zł.

KDSP zwraca też uwagę, że wartość świadczeń niesfinansowanych przez NFZ w porównaniu do rzeczywiście wykonanych w szpitalach powiatowych z roku na roku ulegała zwiększeniu - od 4,8 mln zł w 2009 r. do 20,7 mln zł do sierpnia 2011 r.

Zaniepokojone tym niekorzystnym dla szpitali powiatowych trendem w finasowaniu, Konsorcjum wyraża obawy co do kontraktowania świadczeń medycznych na rok 2012.

”Zapowiadany jest wzrost wartości punktu w lecznictwie zamkniętym do 52 zł oraz to, że zasadą przy określaniu wartości postępowań konkursowych ma być utrzymanie dostępności do świadczeń” - przypominają autorzy pisma przekazanego portalowi rynekzdrowia.pl.

Zauważają jednak, że ”zapowiadany priorytet, jaki przyjęto w sprawie zwiększenia finansowania w takich zakresach, jak onkologia i neurochirurgia, w sposób ewidentny, negatywnie, najbardziej odczują szpitale powiatowe.”

W związku z tym autorzy listu apelują o dokonanie ponownej analizy środków finansowych przeznaczonych na usługi medyczne w roku 2012.

Poproszona o komentarz rzecznik Dolnośląskiego OW NFZ Joanna Mierzwińska oświadczyła, że do tez zawartych w stanowisku odniesie się po przeanalizowaniu podanych przez Konsorcjum danych, czyli w przyszłym tygodniu.

Zwróciła również uwagę, że zestawienie zawiera wartości świadczeń wykonywanych przez różne podmioty - zarówno duże wielooddziałowe jednostki należące do samorządu wojewódzkiego, jak i niewielkie szpitale powiatowe. Zatem, z uwagi na zastosowaną metodologię wyliczeń, weryfikacja i ocena danych może okazać się trudna.

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych zostało powołane 27 sierpnia 2009 r. Zrzesza 22 szpitale. Stawia sobie za cel wzmacnianie ich pozycji i udzielanie wsparcia. Przewodniczącym organizacji jest Maciej Piorunek, prezes spółki prawa handlowego Milickie Centrum Medyczne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH