Dolnośląskie: pracodawcy będą rozmawiać o zmianach w ochronie zdrowia

W sobotę (8 czerwca) rozpoczyna się cykl konferencji organizowanych przez Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska. Wnioski ze spotkań lekarzy, szefów firm medycznych i przedstawicieli władz lokalnych mają posłużyć reformie opieki zdrowotnej w regionie.

Jak poinformował PAP prezes związku Wiktor Wolfson, projekt przygotowany przez organizację skupiającą ponad 70 dużych jednostek medycznych na Dolnym Śląsku adresowany jest głównie do jej członków, lecz udział jest bezpłatny i każdy zainteresowany może wziąć w nim udział.

- Jako lekarze i jako pracodawcy w ochronie zdrowia działamy na pierwszej linii. Wiemy najlepiej, że system opieki zdrowotnej dotarł do ściany, jest niewydolny, deficytowy i niewypłacalny. Dlatego wnioski z naszych konferencji chcemy przekazać w formie wystąpień Ministerstwu Zdrowia, NFZ, władzom wojewódzkim i samorządowym. Dialog z tymi podmiotami jest szczególnie ważny, bo system ma być decentralizowany - powiedział Wolfson.

Cykl konferencji pod wspólnym tytułem "Wzmacnianie potencjału Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska motorem do rozwoju dialogu społecznego na Dolnym Śląsku" jest finansowany z funduszy europejskich.

Poświęcony będzie takim zagadnieniom jak m.in. zarządzanie podmiotami leczniczymi, wyzwania oraz postulowane kierunki zmian w opiece zdrowotnej, technologie informatyczne w ochronie zdrowia, polityka lekowa, najważniejsze założenia polskiej polityki zdrowotnej na najbliższe lata w kontekście wskaźników demograficznych i wydłużenia wieku emerytalnego, finansowanie świadczeń i przyszłość ubezpieczeń zdrowotnych.

- Chcemy jak najlepiej wykorzystywać środki na leczenie Dolnoślązaków, stąd pomysł na cykl konferencji. Pierwsza z nich poświęcona będzie zagadnieniom związanym z zarządzaniem podmiotami leczniczymi oraz podnoszeniem ich efektywności organizacyjnej i finansowej. Spotkania połączone będą z konsultacjami środowiska medycznego z przedstawicielami instytucji rządowych, samorządowych i innych organizacji pracodawców. Chcemy być traktowani jako partner. Zależy nam, by doprowadzić system opieki zdrowotnej do stabilizacji - dodał Wolfson.

Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska działa od 9 lat i skupia przedstawicieli 70 jednostek: przychodni, firm i przedsiębiorstw medycznych. Pacjentami i klientami tych jednostek jest ponad 600 tysięcy Dolnoślązaków. Związek jest częścią lekarskiej Federacji Porozumienie Zielonogórskie i Konfederacji Pracodawców Lewiatan. Współpracuje także ze Związkiem Lekarzy Rodzinnych.

W ramach projektu zaplanowano trzy konferencje, które odbędą się w czerwcu, wrześniu i listopadzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH