Dolnośląskie: niemal 80 proc. pacjentów ma zapewnioną opiekę POZ

Niemal 80 proc. mieszkańców Dolnego Śląska ma zapewnioną opiekę w placówkach POZ w regionie. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie ząbkowickim, gdzie z usług placówek POZ może skorzystać jedynie 2 proc. mieszkańców.

Jak powiedziała w piątek (2 stycznia) na konferencji prasowej dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Wioletta Niemiec, umów z NFZ nie podpisały 174 placówki POZ z 496 w regionie. - Nasi urzędnicy sprawdzali, czy jednak ci lekarze, którzy nie podpisali umów zdecydują się na otwarcie swoich gabinetów. Na razie nie mamy sygnałów, by tak się stało - powiedziała dyrektor.

Według danych dolnośląskiego NFZ z usług placówek, które podpisały umowy może skorzystać 77 proc. mieszkańców województwa. W 11 z 30 powiatów w regionie opieką w placówkach POZ może być objętych 100 proc. ich mieszkańców.

Najgorsza sytuacja jest w powiatach kamiennogórskim, dzierżoniowskim oraz ząbkowickim. W tym ostatnim jedynie dwie placówki POZ podpisały kontrakty z NFZ. Z ich usług może skorzystać zaledwie 2 proc. mieszkańców powiatu ząbkowickiego.

W powiecie ząbkowickim pacjenci nieczynnych placówek POZ mogą skorzystać z pomocy SOR-u w szpitalu w Ząbkowicach Śląskich, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Strzelińskie Centrum Medyczne w ramach nocnej pomocy lekarskiej, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku oraz pogotowia ratunkowego. - Od poniedziałku zostanie otwarte w Ziębicach dodatkowe ambulatorium - dodała dyrektor.

Również w powiatach dzierżoniowskim i kamiennogórskim NFZ podpisał dodatkowe umowy ze szpitalami, izbami przyjęć i pogotowiem ratunkowym.

Dyrektor pytana przez PAP o funkcjonowanie SOR-ów, które mają przyjmować pacjentów z placówek POZ powiedziała, że na razie nie ma tam kolejek. - Rozmawiałam z izbami przyjęcie i SOR-ami z powiatu kłodzkiego. Miałam informacje z SOR-ów, że do tej pory zgłosiło się tam trzech pacjentów, którzy potrzebowali pomocy w ramach POZ - dodała Niemiec (stan na piątek, rano -  red. RZ).

Z kolei Alicja Kulawiec, dyrektor Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich (szpital, którego SOR przyjmuje pacjentów z nieczynnych placówek POZ w powiecie ząbkowickim) powiedziała PAP, że pacjentów jest bardzo dużo.

W stolicy województwa, gdzie umów z NFZ nie podpisało ponad 60 placówek POZ, pacjenci mogą skorzystać z pomocy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSW oraz w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Zdaniem dyrektor Dolnośląskiego NFZ z usług placówek POZ we Wrocławiu, które podpisały umowy z Funduszem, może skorzystać 70 proc. mieszkańców tego miasta.

Prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej Jacek Chodorski w rozmowie z dziennikarzami proszony o ocenę sytuacji w regionie powiedział, że NFZ ,,prezentuje urzędniczy optymizm". - Jeśli w danym powiecie jest 30 lekarzy rodzinnych i części z nich nie podpisała umów, a w szpitalu powiatowym na SOR jest dwóch lekarzy, to jest to nierealne, aby udzielili oni pomocy takiej rzeszy pacjentów - mówił.

Na stronie internetowej dolnośląskiego NFZ opublikowano listę wszystkich placówek POZ, które podpisały umowy z funduszem. Pacjenci mogą też skorzystać z informacji dotyczących świadczeń medycznych pod bezpłatnym numerem tel. 800 804 001.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH