Dolnośląskie: będzie połączenie szpitali z Jeleniej Góry i Kowar

Po połączeniu Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Kowarach powstanie Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, "likwidacji ulegnie byt prawny Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, a jego funkcje medyczne przejmie przekształcony Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Kowarach, który z dniem 1 września 2011 r. rozpocznie udzielanie świadczeń medycznych jako Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, z siedzibą w Jeleniej Górze przy ul. Ogińskiego".

Likwidacja placówki rozpocznie się 1 maja 2011 r. i potrwa do końca października 2011 r. Celem reorganizacji jest m.in.  spłata zobowiązań  SP ZOZ Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, eliminacja kosztów obsługi zadłużania w związku z przejęciem zobowiązań przez samorząd województwa dolnośląskiego oraz redukcja kosztów usług leczniczych.

Według prognoz urzędu, redukcja zatrudnienia nie przekroczy liczby 90 pracowników i polegać będzie głównie na likwidacji dublujących się stanowisk w sferze obsługi administracyjnej, technicznej niemedycznej, gospodarczej, logistycznej, pomocniczej niemedycznej oraz pomocniczej medycznej.

Po zakończeniu likwidacji województwo dolnośląskie przejmie zobowiązania po zlikwidowanym Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze - ponad 41 mln zł. Przejęcie zobowiązań umożliwi ubieganie się przez województwo o dotację w ramach tzw. planu B w kwocie prawie 21 mln zł.  

Na Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze składa się 26 oddziałów, przychodnia wielospecjalistyczna opieki ambulatoryjnej z 33 poradniami, zakład rehabilitacji leczniczej, stacja dializ oraz przychodnia POZ.

Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Kowarach posiada w swej strukturze trzy jednostki organizacyjne: Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc w Kowarach oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Bolkowie a także Poradnię Chorób Płuc w Jeleniej Górze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH