Dolnośląskie: SLD przeciwko komercjalizacji szpitali

Dolnośląski SLD żąda, by zarząd województwa wycofał się z przekształceń trzech szpitali marszałkowskich w regionie. Sojusz dowodzi, że skutki komercjalizacji to dalsze zadłużanie się placówek i coraz dłuższe kolejki do leczenia.

SLD, który jest z PO w koalicji rządzącej województwem, grozi, że nie zagłosuje za przyszłorocznym budżetem, jeżeli z projektu nie zostaną wykreślone zapisy dotyczące środków na komercjalizację lecznic.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń (SLD) podkreślił, że Sojusz przeprowadził konsultacje z pracownikami szpitali i związkami zawodowymi i podjął jednoznaczną decyzję o niepopieraniu uchwał sejmiku dotyczących trzech dolnośląskich lecznic.

Chodzi o szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu i Dolnośląskie Centrum Transplantologii Komórkowych we Wrocławiu.

Przewodniczący komisji zdrowia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Michał Huzarski (SLD), powołując się na raport NIK wskazywał, że szpitale po przekształceniach nadal się zadłużają. - Co bardziej niepokojące, wydłużają się w nich kolejki do realizacji świadczeń zdrowotnych (...). Komercjalizacja nie działa. To jest tylko slogan, ale efektu nie widać - przekonywał. 

SLD chce, aby w przyszłorocznym budżecie województwa zabezpieczyć 70 mln zł na pokrycie zobowiązań 27 szpitali w regionie, których organem założycielskim jest samorząd województwa. Według polityków Sojuszu, w projekcie budżetu regionu zapisano na pomoc szpitalom 67 mln, z czego 37 mln zł to pieniądze z Ministerstwa Zdrowia na komercjalizację szpitali.

- Będziemy rozmawiać z resortem zdrowia, czy tych środków nie dałoby się przeznaczyć na dofinansowanie szpitali w formule SPZOZ - zapowiedział Mołoń.

Komercjalizacji szpitali nie popierają również opozycyjni radni PiS i Obywatelskiego Dolnego Śląska.

Sesję sejmiku województwa, na której będzie głosowany przyszłoroczny budżet, zaplanowano na 20 grudnia. Mołoń podkreślił, że do tego czasu SLD będzie rozmawiał z koalicjantem na temat komercjalizacji szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH