Dolnośląskie: 164 placówki POZ bez umów z NFZ Fot. Archiwum

Na Dolnym Śląsku nadal 164 placówki POZ z 496 w regionie nie podpisały umów z NZF. - Jesteśmy gotowi do otwarcia gabinetów, ale musi dojść do rozmów z ministerstwem - mówił PAP Wiktor Wolfson prezes dolnośląskiego oddziału Porozumienia Zielonogórskiego.

Z danych Dolnośląskiego OW NFZ wynika, że w ciągu ostatnich dwóch dni liczba placówek POZ, które podpisały umowy, wzrosła o 10 podmiotów. Chociaż umów nie ma wciąż ponad 160 placówek POZ, to według NFZ ok. 80 proc. pacjentów na Dolnym Śląsku ma zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną - Fundusz podpisał umowy na tzw. zastępstwo z dziewięcioma szpitalami, izbami przyjęć i pogotowiem ratunkowym.

Rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Joanna Mierzwińska powiedziała PAP, że do Funduszu zgłaszają się lekarze, którzy są zainteresowanie otwarciem nowych POZ. - Takie deklaracje zgłoszono z Wrocławia i powiatów ząbkowickiego i dzierżoniowskiego - poinformowała rzeczniczka.

Najtrudniejsza sytuacja nadal panuje w powiatach kamiennogórskim, dzierżoniowskim oraz ząbkowickim. W tym ostatnim jedynie trzy placówki POZ podpisały kontrakty z NFZ. Z ich usług może skorzystać zaledwie kilka procent mieszkańców powiatu ząbkowickiego.

W tym powiecie pacjenci nieczynnych placówek POZ mogą udać się po pomoc m.in. do SOR w szpitalu w Ząbkowicach Śląskich. Rzeczniczka spółki prowadzącej ten szpital Aneta Bawiec powiedziała w poniedziałek PAP, że w ciągu ostatnich dni oddział ten przyjął czterokrotnie więcej pacjentów niż zazwyczaj. - To oczywiście wiąże się z dużymi kolejkami w naszej placówce - podkreśliła.

Jak wskazał w rozmowie z PAP prezes dolnośląskiego oddziału Porozumienia Zielonogórskiego Wiktor Wolfson, lekarze są w każdej chwili gotowi do otwarcia gabinetów. - Musi jednak dojść do rozmów z ministerstwem i wypracowania kompromisu - zaznaczył.

Wolfson pytany przez PAP o otwieranie nowych placówek POZ przez lekarzy, którzy nie przystąpili do protestu, powiedział, że nie jest to procedura, którą można szybko zrealizować. - To trwa kilka miesięcy. Poza tym w Polsce brakuje lekarzy, a ci z małych miejscowości są maksymalnie obciążeni. Informacje o tym, że będą powstawać nowe placówki POZ, należy chyba traktować jako formę nacisku na nasze środowisko przez ministerstwo i NFZ - dodał.

W stolicy województwa, gdzie umów z NFZ nie podpisało około 60 placówek POZ, pacjenci mogą skorzystać z pomocy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSW oraz w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Zdaniem dyrektor Dolnośląskiego OW NFZ Wioletty Niemiec, z usług placówek POZ we Wrocławiu, które podpisały umowy z Funduszem, może skorzystać 70 proc. mieszkańców tego miasta.

Na stronie internetowej dolnośląskiego NFZ opublikowano listę wszystkich placówek POZ, które podpisały umowy z Funduszem. Pacjenci mogą też skorzystać z informacji dotyczących świadczeń medycznych pod bezpłatnym numerem tel. 800 804 001.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH