Dodatkowe ubezpieczenia pogorszą sytuację szpitali samorządowych

- Dodatkowe ubezpieczenia od zdarzeń medycznych dla szpitali nie powinny być obligatoryjne, ale fakultatywne - uważa Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich i ocenia, że nałożenie na szpitale obowiązku wykupienia tych polis jest sprzeczne z ustawą o działalności leczniczej.

- Rządowe Centrum Legislacji potwierdziło naszą opinię, że rozporządzenie dotyczące obowiązku wykupienia dodatkowych ubezpieczeń od zdarzeń medycznych jest niezgodne z ustawą o działalności leczniczej i - jak powiedziano nam w Ministerstwie Zdrowia - zostanie skorygowane.

Pacjent nie straci na tym, że szpital nie będzie miał dodatkowego ubezpieczenia. Lecznice mają przecież ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i z niego - w razie sporu sądowego - zostaną pokryte ewentualne roszczenia wobec nich.

Dobrze, że dodatkowe ubezpieczenia od zdarzeń medycznych istnieją, ale nie mogą być one wprowadzane obligatoryjnie dla wszystkich - to gwóźdź do trumny dla szpitali samorządowych, którym PZU proponuje wyższą stawkę niż za OC. W przypadku małej placówki powiatowej, która ma 10 mln zł dochodu rocznie, oznacza to, że zamiast 250 tys. zł za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, będzie musiała zapłacić 650 tys. zł.

W kontekście kolejnych wydatków warto wspomnieć, że obecnie szpitale samorządowe mają 600 mln zł zobowiązań wymagalnych. Do tego poziomu dochodziły latami kosztem wielu wyrzeczeń. Oceniam, że na koniec 2012 r. zobowiązania wymagalne tej grupy lecznic wzrosną do ponad 1 mld zł. 

Po wprowadzeniu dodatkowego obowiązkowego ubezpieczenia i po innych podwyżkach - w tym wzroście opłat za polisę OC, podwyżce płacy minimalnej, wzroście składki rentowej o 2 procent, a także rosnących kosztach energii i gazu - zadłużenie wzrośnie najbardziej w szpitalnych spółkach, które muszą sobie radzić na rynku i od których właściciele wymagają nie tylko, żeby wychodziły na swoje, ale również żeby zarabiały na rozwój.

Małe i średnie szpitale powiatowe tracą możliwość zbilansowania się, ponieważ kontrakty z NFZ pozostały na tym samym poziomie, natomiast koszty znacznie wzrosły. Obawiam się, że dane za 2011 r. wykażą, iż przekroczyły one przychody. Pogarszająca się sytuacja finansowa powoduje, że obserwujemy obecnie spory ruch kadrowy w spółkach i zwalnianie menedżerów. Ale personalne roszady nie rozwiążą tego problemu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH