Dodatkowe 856 mln zł na leczenie, czyli najbogatsi nie stracą

Siedem województw dostanie dodatkowe 830 mln zł na ochronę zdrowia - zapowiedział w piątek (20 sierpnia) w TVN CNBC Biznes prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz.

Jak podał w piątkowym komunikacie resort zdrowia, dodatkowa, łączna kwota dla niektórych województw ma ostatecznie wynieść 856 mln zł.

Chodzi o regiony, które zostały poszkodowane na skutek wprowadzenia nowego algorytmu podziału środków Funduszu pomiędzy województwa. Nowy algorytm NFZ, zgodnie z którym pieniądze pomiędzy wojewódzkie oddziały płatnika rozdzielane będą według liczby ubezpieczonych, a nie wysokości składek, jest częścią planu finansowego NFZ na przyszły rok, podpisanego przez minister Ewę Kopacz.

Algorytm pozbawi pieniędzy najbogatsze regiony. Np. Mazowsze dostanie w przyszłym roku o 406 mln zł mniej, a Pomorze – o 116 mln zł. Na większe pieniądze liczyć mogą za to biedniejsze województwa, głównie z tzw. ściany wschodniej.

– Prezes NFZ posiada takie kompetencje, by ręcznie dokonać zmiany planów finansowych tych województw, które zostały pokrzywdzone na skutek zmiany algorytmu, w ten sposób, żeby żadne województwo nie miało planu finansowego gorszego niż obecnie – podkreślił Paszkiewicz.

I dodał, że NFZ dołoży do planu finansowego na 2011 r. część środków, które zgromadził na funduszu zapasowym. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych dni.

Karolina Jasik z Biura Komunikacji Społecznej NFZ poinformowała portal rynekzdrowia.pl, że oddziały wojewódzkie NFZ, które w planie finansowym na 2011 rok, zgodnie z obowiązującym algorytmem podziału środków, otrzymały mniej pieniędzy, dostaną z funduszu zapasowego 856,8 mln zł., co pozwoli utrzymać plany finansowe na obecnym poziomie.

Dodała, że uprawnienie prezesa NFZ do zmiany planu finansowego NFZ wynika z art. 129 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 

 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH