Dobroczynność wyręcza państwo, będzie zwolniona z VAT

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT zwalniający z podatku darowizny i sprzedaż towarów na działalność społecznie użyteczną.

Projekt nowelizacji zakłada, że zwolnione z VAT będą dostawy towarów przekazanych na rzecz organizacji prowadzących działalność użyteczną o charakterze dobroczynnym. Zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne. Oznacza to, że VAT nie zapłaci firma, która daruje produkty na cele charytatywne, ale też ta, która je sprzeda.

Obecnie zwolnione z VAT są tylko darowizny artykułów spożywczych przekazywane przez ich producentów organizacjom pożytku publicznego. Ta preferencja obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

– Proponowane rozwiązania ułatwią życie filantropom, bo jeśli współpraca z fundacją bądź stowarzyszeniem jest ich dodatkową działalnością, to mają tylko kłopot z odliczaniem i naliczaniem VAT – stwierdza na łamach Rzeczypospolitej Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

– W Komisji Europejskiej dyskutuje się nad tym, jak system VAT powinien funkcjonować w sferze działalności dobroczynnej. Obecne regulacje są bowiem krzywdzące dla organizacji pożytku publicznego oraz pragnących wspierać organizacje dobroczynne przedsiębiorców. A jedni i drudzy często wyręczają państwo w jego obowiązkach względem obywateli. Proponowana nowelizacja, choć moim zdaniem zdecydowanie wyprzedza rozwiązania przyjęte w dyrektywie VAT, wydaje się zgodna z duchem oczekiwanych zmian w prawie wspólnotowym – mówi dziennikarzowi Rzeczpospolitej Wojciech Śliż, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Więcej na: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH