- Przeprowadzona przez nas analiza pokazała, że bazując na istniejących źródłach można pozyskać wiele informacji bardzo cennych dla jakości. Dobrze przeprowadzona informatyzacja w ochronie zdrowia mogłaby zatem skutecznie rozwiązać przynajmniej część problemów związanych z oceną jakości w medycynie - mówiła Ewelina Żarłok podczas sesji „Onkologia - wyzwania terapeutyczne i organizacyjne” w ramach XIII Forum Rynku Zdrowia.

- Aktualnie dostępne źródła nie są wprawdzie doskonałe, ale należy je ocenić i wykorzystać informacje, które są w nich zbierane - dodała.

Rekomendacje
Jak oceniają twórcy raportu w swoich rekomendacjach, odnosząc się do wniosków, uwzględnienie informacji o stopniu zaawansowania nowotworu (znajduje się ona w dokumentacji medycznej) w raporcie rozliczeniowym dla płatnika powinno być obligatoryjne. Brak tej informacji jest krytyczną luką uniemożliwiającą powiązanie rozpoznania z leczeniem.

Podkreślają ponadto, że niezbędnym minimum, ze względów ekonomicznych i jakości badań, wydaje się włączenie patomorfologii w obszar możliwy do monitorowania z poziomu systemu, co jest zresztą postulatem zgodnym z oczekiwaniami specjalistów i ośrodków.

Niezależnie od tego opis badania patomorfologicznego powinien być elementem powszechnie obowiązujących standardów postępowania. PTP wypracowało rekomendacje w tej kwestii, ale mają one obecnie jedynie status rozwiązania „zalecanego”.

Kolejną rekomendacją jest stworzenie na poziomie regulatora cyklicznych raportów nt. poszczególnych ośrodków, co stanowiłoby dla nich informację zwrotną, integrującą dane gromadzone centralnie i pokazującą dzialalność ośrodka z perspektywy jakościowej.

Miałaby to być informacja jawna i ogólnodostępna, zawierająca dane dotyczące liczby pacjentów w podziale na rozpoznania, stosowanych procedur terapeutycznych, kontroli opóźnień, mierników jakości możliwych do wygenerowania na poziomie centralnym, a także ocen przeżywalności i liczby nawrotów.

- Jeśli chodzi o rekomendacje systemowe, chodzi o zdiagnozowanie aktualnej sytuacji przez pryzmat standardu postępowania, co pozwoli na wyznaczenie realnych celów oraz ocenę gotowości systemu i świadczeniodawców do gromadzenia i analizy danych służących ocenie jakości - wskazuje Anna Andrzejczak.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH