Dlaczego minister finansów nie podpisał planu NFZ na przyszły rok?

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal rynekzdrowia.pl, jednym z powodów, dla których min. Jacek Rostowski odmówił podpisania planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. było czteroipółkrotne zwiększenie wydatków na finansowanie świadczeń udzielanych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci.

- Plan finansowy NFZ przygotowany został w oparciu o prognozy makroekonomiczne dotyczące składek, a także tegoroczne wydatki na ten cel oraz w oparciu o informacje zgromadzone w systemie eWUŚ, z których wcześniej nie korzystano, a który weryfikuje uprawnienia do świadczeń - powiedział nasz informator i wyjaśnił, że na potrzeby tej grupy osób w planie finansowym na 2014 r. zarezerwowano blisko mld zł.

Planowane wydatki zaaprobowała wcześniej Rada Funduszu, zaopiniowały sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych. Plan podpisał minister zdrowia, jednak by mógł on być realizowany wymagana jest akceptacja ministra finansów. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów, powinni zatwierdzić plan finansowy Funduszu do 14 sierpnia.

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w art. 122 mówi, że w przypadku niezatwierdzenia w wyznaczonym terminie planu finansowego, Fundusz działa na podstawie planu finansowego sporządzonego przez prezesa NFZ i przekazanego ministrowi zdrowia do 1 sierpnia.

Czytaj: Rostowski nie podpisał planu finansowego NFZ na 2014 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH