Dla organizacji pożytku publicznego, czyli procent od serca

Ponad 145 tys. podmiotów; tzw. organizacji pozarządowych głównie fundacji, lecz nie tylko

Gwoli przypomnienia: tę możliwość mamy w Polsce od roku 2004. Wtedy dobroczynny proces przekazało kilkadziesiąt tysięcy podatników. Po uproszczeniu procedur w 2007 r. rzesza przekazujących wciąż się rozszerza.

By przekazać jedną setną podatków organizacjom pożytku publicznego (OPP) zamiast fiskusowi wystarczy, by w częściach zeznań podatlkowych:
• M – PIT-28,
• O – PIT-36,
• O – PIT-36L,
• H – PIT-37,
• G – PIT-38
podać trzy informacje:
• nazwę OPP,
• jej KRS,
• kwotę, jak wynika z wyliczenia procenta należnego fiskusowi podatku.

Zasadniczo darczyńcy wiedzą, kogo wspomóc. Jeśli ktoś nie wie, komu przekazać procent podatku, to może skorzystać z wyszukiwarki w bazie aktualnie działających OPP.

Dodajmy, że pieniądze trafiają do obdarowanego za pośrednictwem urzędów skarbowych. Mają one trzy miesiące na ich przekazanie. W praktyce, niestety, trwa to dłużej...

Na Dolinę Słońca
Fundacja Anny Dymne „Mimo Wszystko” z procentów od serca chce finansować budowę ośrodka rehabilitacyjno-terapeutycznego w Radwanowicach k. Krakowa.

– Dolina Słońca będzie ośrodkiem dla czterech grup niepełnosprawnych: od samodzielnych, po tych, którzy w całości korzystają z pomocy osób towarzyszących i specjalistycznej aparatury – wyjaśnia nam Anna Dymna. – Budowę pierwszych obiektów chcemy sfinansować z 1-procentowych odpisów przekazywanych na rzecz naszej Fundacji...

Na fundacyjnej stronie Anna Dymna podkreśla, że:

„1% to dla mojej Fundacji i innych organizacji pożytku publicznego być albo nie być (...) Bez względu na to ile zarabiamy, każdy, bez wyjątku, może pomóc. 1% naprawdę ma siłę milionów!”

OPP prowadzonym przez osoby publiczne łatwiej „zachęcić” do wsparcia swojej działalności. Nie oznacza to, jednak, że samo nazwisko wystarczy, by podatnicy gremialnie zasilali konta takich fundacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH