W woj. dolnośląskim firma, która świadczy usługi dializoterapii dla 40 proc. pacjentów i posiada 4 placówki zajmujące się dializoterapią nie podpisała umowy z NFZ. Jak tłumaczy Fundusz, nie złożono w ogóle żadnej oferty w konkursie na dializoterapię. Konkurs właśnie się zakończył.

- Żadna z tych prywatnych stacji nie złożyła oferty. Wszystkie z tych stacji należą do firmy, która wraz z innymi protestowała przeciwko wycenie świadczeń i rzekomemu braku rozmów Funduszu z placówkami na temat wyceny dializoterapii. W poniedziałek zostanie ogłoszony nowy konkurs ofert - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ.

Dodaje, że niezłożenie oferty świadczy o tym, że to fima nie chce rozmawiać z płatnikiem, który w ramach konkursu jest otwarty na negocjacje. Według rzeczniczki oddziału NFZ niepodpisanie umowy z 4 placówkami nie będzie miało wpływu na dostęp do dializoterapii na Dolnym Śląsku.

- Dla pacjenta nic się nie zmieni ponieważ dializy to świadczenia ratujące życie, więc NFZ będzie płacił za to świadczenie mimo, że placówka nie ma podpisanego kontraktu. Ale, aby firma otrzymała pieniądze nie wystarczy, że prześle nam fakturę. Musimy mieć również informację komu zostało udzielone świadczenie oraz jakie placówka poniosła z tego tytułu koszty. Wypłaty dokonujemy po 14 daniach od złożenia dokumentów - tłumaczy nam Joanna Mierzwińska.

Dziś minął także termin składania ofert na dializoterapię w woj. mazowieckim. Tu wyniki postępowania będą znane w poniedziałek.

Jak podawaliśmy już wcześniej ponad 50 proc. stacji hemodializ podpisało kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2009 r. Z danych Funduszu wynika, że stacje dializ, które podpisały umowy udzielają świadczeń 7286 chorym. 7778 pacjentów nie ma zabezpieczonych świadczeń. Część z nich może być przejęta przez stacje, które popisały umowy.

Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej „Medycyna Polska”, która zrzesza ponad 100 właścicieli stacji dializ, nie akceptuje zaproponowanej przez NFZ stawki 400 zł za jeden zabieg hemodializy. W ocenie sekcji płatnik zaniża rzeczywisty koszt tego świadczenia. NFZ tłumaczy, że Izba nie zaakceptowała propozycji, by zawrzeć umowy na trzy miesiące - okres niezbędny do wspólnego oszacowania faktycznych kosztów dializ, stąd trudność w porozumieniu się co do stawek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH