Dializoterapia: burza wokół wycen procedur; co się kryje za punktacją? Burza wokół wycen procedur; co się kryje za punktacją? Fot. Archiwum

Pod koniec czerwca Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała propozycje dwóch nowych taryf dla świadczeń gwarantowanych obejmujących hemodializę. Ta wykonywana w trybie ambulatoryjnym została wyceniona na 34,82 pkt, natomiast w trybie ambulatoryjnym, ale z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru oraz dostępu do oddziału nefrologii - na 38,58 pkt.

Jak zauważa Danuta Jastrzębska, naczelnik Wydziału Obsługi Mediów MZ, z jednej strony taryfa za hemodializę w trybie ambulatoryjnym została obniżona o 6 proc., ale z drugiej strony wprowadzono nowy produkt rozliczeniowy wyceniony o 10 proc. więcej, niż świadczenia istniejące do tej pory.

- Zmiany mają na celu aktualizację wyceny świadczeń i będą procesem cyklicznym. Koszty mogą się zmieniać, a co za tym idzie również ich wycena może ulegać zmianie. W przypadku niektórych procedur rzeczywiście korekta spowodowała obniżenie taryfy, adekwatnie do ponoszonych kosztów, ale są przypadki podwyższenia taryf. Część zmian ma również na celu poprawę warunków realizacji świadczenia przez połączenie lub wydzielenie niektórych procedur. Obie z tych przesłanek można zauważyć w przypadku taryfikacji hemodializ - stwierdza Jastrzębska.

Rzetelna analiza

Jak przekonuje Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska, rzecznik prasowy AOTMiT, zadaniem Agencji i celem jej prac jest urealnienie obecnie obowiązujących taryf w oparciu o rzetelną analizę, nie zaś zmniejszanie wycen świadczeń gwarantowanych. Wielu jednak specjalistów ma zastrzeżenia co do rzetelności analiz przeprowadzonych przez AOTMiT, ma wiele uwag do zaproponowanych wycen.

Zdaniem dr. Dariusza Aksamita, prezesa Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska - Nefron, reprezentującej podmioty świadczące usługi w zakresie nefrologii i terapii nerkozastępczej w Polsce, propozycje AOTMiT nie rozwiązują w żaden sposób problemów dializowanego pacjenta i stacji dializ.

- Propozycje Agencji w sztuczny sposób dzielą stacje dializ i chorych. W konsekwencji uderzą przede wszystkim w pacjentów leczonych w małych, niezależnych ośrodkach. Brakuje w podejściu AOTMiT jasnego konkretnego celu. Nie ma mowy o poprawie organizacji, kompleksowości, jakości, a w zaproponowany sposób na pewno się tego nie osiągnie - stwierdza dr Aksamit.

- Niezrozumiały jest podział na dwa rodzaje świadczeń wg kryterium miejsca ich wykonywania, tj. ośrodek poza szpitalem i w szpitalu. Przecież warunki, jakość leczenia pacjenta dializowanego powinny być takie same niezależnie od lokalizacji stacji dializ - dodaje prezes Nefronu.

Każdy mógł brać udział w wycenie?

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH