Diagnoza Społeczna 2013: coraz więcej wydajemy na ochronę zdrowia

Polacy więcej wydają na ochronę zdrowia. W 2011 r. z prywatnych kieszeni wydatki na zdrowie wyniosły 29,9 mld zł, zaś w 2013 r. - 35,7 mld zł. Oznacza to wzrost o 19,4 proc. Największy wzrost wydatków, o blisko 30 proc., dotyczy zakupu leków - wynika z zaprezentowanych w środę (26 czerwca) wstępnych wyników Diagnozy Społecznej 2013.

Mimo że Polacy coraz więcej wydają z prywatnej kieszeni na ochronę zdrowia, dwie trzecie (71,6 proc.) respondentów nie wykupiłoby dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, nawet "gdyby gwarantowały one poprawę dostępu do usług medycznych i ich jakości". Jedna czwarta badanych (24,7 proc.) zdecydowałaby się na wykup takiego ubezpieczenia w wysokości do 100 zł miesięcznie. Tylko nieliczni (3,7 proc.) byliby skłonni wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne za więcej niż 100 zł miesięcznie.

Polacy są także coraz zdrowsi oraz coraz bardziej zadowoleni ze stanu swojego zdrowia. Spada liczba osób palących papierosy, ale jednocześnie wzrasta liczba osób z nadwagą.

W Warszawie przedstawiono wstępne wyniki Diagnozy. Większość Polaków (74,4 proc., wzrost od 2011 r. o 0,2 pkt proc.) jest zadowolonych ze swojego zdrowia. Jednocześnie spada przeciętna liczba poważnych symptomów chorobowych zgłaszanych przez respondentów (0,65, spadek o 0,05 pkt proc.). 

Jak pokazało kompleksowe badanie warunków i jakości życia Polaków, które od 2000 r. co dwa lata prowadzi zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego, coraz mniej Polaków pali papierosy. W tegorocznym badaniu co czwarty (25 proc., spadek od 2011 r. o 2 pkt proc.) Polak przyznał się do tego nałogu.

Czapiński podkreślił, że niewiele zmienia się, jeżeli chodzi o nadużywanie alkoholu; w 2011 r. odsetek osób przyznających się do tego nałogu wynosił 6,8 proc., zaś w 2013 r. - 6,6 proc. 

Niepokojące, według socjologa, jest natomiast zjawisko rosnącej otyłości. W 2013 r. odsetek osób z prawidłowym wskaźnikiem BMI to 44 proc., zaś dwa lata wcześniej było to 45,8 proc. Wzrosła zaś liczba osób z nadwagą oraz otyłością. - Jednocześnie aż 60,7 proc. badanych nie uprawia żadnej aktywności fizycznej - podkreślił socjolog. 
 
Badanie zrealizowano w marcu i kwietniu br. Wzięło w nim udział ponad 12,3 tys. gospodarstw domowych i ponad 26,3 tys. indywidualnych respondentów. Szczegółowe wyniki mają zostać zaprezentowane na przełomie września i października.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH