Diabetolodzy o liście refundacyjnej: połowiczny sukces pacjentów z cukrzycą

Na nowej liście leków refundowanych mają się znaleźć długodziałające analogi insuliny, jednak w przeciwieństwie do analogów szybkodziałających i zwykłych insulin, nie będą refundowane ryczałtowo. - Nie jest to sytuacja optymalna - oświadcza prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD).

Jak mówi prof. Czupryniak, w krajach UE długodziałające analogi insuliny są dostępne praktycznie bezpłatnie dla chorych z cukrzycą typu 1, a za niewielką dopłatą dla chorych na cukrzycę typu 2 .

- Ale ponieważ od ponad 10 lat żaden nowy lek na cukrzycę nie trafił na listę refundacyjną, cieszymy się i z takiej decyzji MZ - stwierdza prezes PTD. Jego zdaniem jest to sygnał, że Ministerstwo Zdrowia otworzyło się na merytoryczną rozmowę z diabetologami i pacjentami.

- To dopiero początek walki o jakość leczenia i standard życia polskich pacjentów z cukrzycą. Jest jeszcze dużo do zrobienia, przede wszystkim w cukrzycy typu 2  - deklaruje prof. Czupryniak. Przypomina, że dla pacjentów z cukrzycą typu 1 - bo tylko tej grupie chorych resort zdrowia ułatwił dostęp do długodziałających analogów insuliny - brak ryczałtowego finansowania oznacza wydatek rzędu 70-90 zł za jedno opakowanie leku.

Według PTD refundacja długodziałających analogów insuliny na poziomie 70 proc. dla chorych na cukrzycę typu 1 oznacza, że z takiej refundacji skorzysta tylko jedna trzecia wszystkich pacjentów zażywających insuliny i będzie musiała zapłacić za opakowanie kilkadziesiąt zł.

Jednak, jak zauważa PTD, nawet takich udogodnień lista refundacyjna nie przewiduje dla osób z cukrzycą typu 2, czekających na refundację inhibitorów DPP-4, które znalazły się w projekcie listy leków refundowanych w listopadzie 2011 r., ale z niejasnych przyczyn z niej zniknęły.

PTD przypomina, że polscy chorzy na cukrzycę typu 2 czekają na refundację tych leków od 2007 r., bo to wtedy Europejska Agencja Leków zarejestrowała inhibitory DPP-4 na terenie Unii Europejskiej.

Według PTD leki z grupy inhibitorów DPP-4 pozwalają obniżać hiperglikemię bez zwiększania ryzyka hipoglikemii. Nie powodują przyrostu masy ciała, co dla pacjentów z cukrzycą typu 2, z których większość ma nadwagę, a najczęściej otyłość i to znacznego stopnia, jest bardzo ważne.

W związku z nieuwzględnianiem potrzeb terapeutycznych pacjentów z cukrzycą typu 2 w decyzjach refundacyjnych Ministerstwa Zdrowia, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Fundacja Watch Health Care (WHC) wystosowały w połowie czerwca do MZ wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniach refundacyjnych wszystkich zarejestrowanych w Polsce leków z grupy inhibitorów DPP-4.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH