Darczyńcy w szpitalach są mile widziani. Nie tylko łatają dziury FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Z danych Polskiej Unii Szpitali Specjalistycznych wynika, że już przy co trzeciej lecznicy w naszym kraju działa fundacja. Placówki są też wspierane przez firmy i pacjentów. Darczyńcy kupują m.in. sprzęt, środki czystości, dokładają się do remontów.

Niedawno ordynator oddziału chirurgii ogólnej jednego ze śląskich szpitali podległych samorządowi województwa poprosił potencjalnych darczyńców o nieodpłatną pomoc przy remoncie dwóch łazienek.

Listy oczekiwań
- Warunki sanitarne łazienek oraz estetyka nie spełniają wymogów oraz warunków bezpieczeństwa dla niepełnosprawnych. W obecnej trudnej sytuacji finansowej szpitala to przedsięwzięcie nie powiedzie się bez życzliwości, serdeczności i zaangażowania lokalnych firm budowlanych. Głęboko wierzymy, że wspólny wysiłek pozwoli nam na osiągnięcie zamierzonego celu - pisał na Facebooku ordynator.

W szpitalu wiszą też szczegółowe listy, czym pacjenci mogą się odwdzięczyć za opiekę. Np. neurochirurgia prosi o markery, kwiaty doniczkowe, zszywacze, baterie alkaliczne, koperty.

Zarząd Województwa Śląskiego twierdzi, że przeznacza co roku znaczne kwoty na dotacje dla swoich jednostek ochrony zdrowia. W przypadku wspomnianego szpitala było to ponad 16,5 mln zł łącznie udzielonych dotacji w latach 2010-2016.

- Sprawa remontu łazienek nie była zgłaszana Zarządowi Województwa Śląskiego przez dyrektora szpitala. Nie ma takiej pozycji w planie inwestycyjnym jednostki na rok 2015 i 2016 - informuje nas Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Co o tym mówią przepisy
Zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej może uzyskiwać środki finansowe m.in. „z darowizn, zapisów, spadków oraz ofiarności publicznej, także pochodzenia zagranicznego”.

 - Nie ma w tym przypadku ustanowionej przez ustawodawcę kwoty minimalnej czy maksymalnej darowizny, nie istnieje też przy tej ogólnie wyrażonej zasadzie rozróżnienie na darowizny przedmiotowe i pieniężne - wyjaśnia Trólka.

Przypomina, że działająca w szpitalu rada społeczna ma obowiązek przedstawiać organowi tworzącemu swoją opinię wyrażoną w formie uchwały, m.in. w sprawach zbycia aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego. Opinia ta dotyczy wyłącznie darowizn rzeczowych i odnosi się do zakresu nowej aparatury i sprzętu medycznego.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH