W przyszłorocznym budżecie Białegostoku zaplanowano wydatkowanie 240 tys. zł na całoroczną opiekę nad pacjentami tutejszego Hospicjum Dom Opatrzności Bożej. Placówka może się także starać o 260 tys. zł. Hospicjum liczy także na "hojność" Funduszu.

Takie pieniądze potrzebne są na utrzymanie, w ciągu roku, czterech łóżek. 15 grudnia radni będą przyjmować uchwałę budżetową. Jest mało prawdopodobne, by dotacja miejska została skreślona z budżetu.

W lipcu hospicjum wygrało konkurs na wygospodarowaną w budżecie sumę pozwalającą na uruchomienie czterech dodatkowych łóżek. Wczoraj (8 grudnia) – podaje białostocki dodatek Gazety Wyborczej – ogłoszono konkurs na zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie stacjonarnej opieki paliatywnej. Chodzi o 260 tys. zł. Tę kwotę muszą jeszcze zaakceptować radni, którzy 15 grudnia będą głosować nad budżetem. Dr Tadeusz Borowski Dyrektor Domu Opatrzności Bożej obawia się, czy radni zaakceptują kwotę zapisaną w projekcie budżetu. Rada Miejska poprzez swego przewodniczącego uspokaja szefa białostockiego hospicjum. Aktualnie jedyną placówką systemu ochrony zdrowia ubiegającą się o te pieniądze jest w mieście czyni to tylko Dom Opatrzności Bożej.

Domu Opatrzności Bożej, przy ul. Sobieskiego i Świętojańskiej prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych. Rocznie przyjmuje 200 pacjentów paliatywnych, a potrzebujących jest znacznie więcej. W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje opiekę paliatywną nad 19 pacjentami, a także dwa łóżka dla chorych w śpiączce. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał kontrakt na przyszły rok.

– Jak wyliczył konsultant krajowy w dziedzinie opieki paliatywnej, by chory miał zagwarantowane optimum opieki, to tzw. osobodzień pobytu w hospicjum musiałby kosztować od 250 do 350 zł –  informuje portal rynekzdrowia.pl dyrektor Borowski. – Realia są zupełnie inne. Na początku roku otrzymywaliśmy od Funduszu 130 zł, a od drugiej połowy roku – 159 zł za osobodzień. Byłbym zadowolony, gdyby w nowym roku ta stawka przekroczyła 200 złotych.

W Domu Opatrzności Bożej zatrudnionych jest – w różnej formie prawnej – 40 osób. Równie liczna jest grupa wolontariuszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH