Dąbrowa Górnicza: NFZ planuje spotkanie ws. sytuacji szpitala Uczestnikami spotkania będą m.in. przedstawiciele szpitali z ościennych do Dąbrowy Górniczej miast, tj. Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Zawiercia i Jaworzna. Fot. Archiwum

Spotkanie w związku z zawieszeniem działalności oddziału chorób wewnętrznych Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej zaplanował na wtorek (2 lutego) Śląski Oddział Wojewódzki NFZ.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii - Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej - od 1 lutego zawiesiło działalność Oddziału Chorób Wewnętrznych. Dyrekcja tłumaczy, że z powodu braku wystarczającej liczby lekarzy niemożliwe jest obsadzenie dyżurów.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w przesłanym w poniedziałek (1 lutego) oświadczeniu poinformował, że na bieżąco monitoruje sytuację w związku z informacją o zaprzestaniu od tego dnia działalności oddziału chorób wewnętrznych i szpitalnego oddziału ratunkowego w części internistycznej.

W piątek (29 stycznia( śląski NFZ otrzymał do wiadomości pismo z Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, adresowane do dyrekcji Szpitala w Dąbrowie Górniczej. Podkreślono w nim, że zawieszenie działalności w części internistycznej SOR jest bezzasadne i nieprzewidziane przepisami.

Śląski Urząd Wojewódzki wyraził jednocześnie zgodę, na podstawie przekazanych przesłanek, jedynie na miesięczny okres zaprzestania działalności oddziału chorób wewnętrznych - zamiast planowanej przez szpital półrocznej przerwy.

- Aby zapewnić optymalną opiekę pacjentom, na dzień 2 lutego śląski oddział wojewódzki NFZ zaplanował spotkanie, którego uczestnikami będą przedstawiciele ościennych do Dąbrowy Górniczej szpitali, tj. Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Zawiercia i Jaworzna oraz przedstawiciel Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - powiedziała Małgorzata Doros, rzecznik oddziału Funduszu.

Jak podała, szpital poinformował NFZ o swoich planach w czwartek 28 stycznia. Został wezwany do złożenia szczegółowych wyjaśnień, w tym dotyczących zasad organizacji szpitalnego oddziału ratunkowego. Na podstawie obowiązujących przepisów, tj. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, wymogiem funkcjonowania SOR-u jest jednoczesne posiadanie przez szpital oddziału chorób wewnętrznych.

29 stycznia szpital przesłał do śląskiego NFZ wyjaśnienia, w których wskazał m.in. na niemożność obsadzenia dyżurów internistycznych wskutek niedających się przewidzieć wcześniej okoliczności. Szpital zapewnił ponadto, że pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia nie nadają się do wypisania, a posiadają schorzenia kwalifikujące ich do hospitalizacji w innych oddziałach, będą mieć zapewnioną ciągłość opieki medycznej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH