12-procentowy haracz, odprowadzany przez firmy ubezpieczeniowe od obowiązkowych składek OC, który miał być przeznaczany na leczenie ofiar wypadków, od 1 listopada może zniknąć.

Resort zdrowia przygotował projekt ustawy, która wprowadza nowy system finansowania leczenia osób, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu i skierował go do konsultacji społecznych.

Zlikwidowana ma być obecna zasada odprowadzania co miesiąc do NFZ 12 proc. ryczałtu od składek wpłacanych przez kierowców na obowiązkowe OC. Nowelizacja przygotowana przez resort zdrowia przewiduje, że ubezpieczyciele, u których sprawca wypadku ma wykupioną polisę OC, będą płacić za faktyczne koszty leczenia poszkodowanych.

Proponowane rozwiązanie wykorzystuje zasadę regresu. Koszty leczenia w pełni ponosiłaby firma ubezpieczeniowa, w której sprawca wykupiłby polisę. Oznaczałoby to de facto niższą składkę dla dobrych kierowców i wyższą – dla szkodowych.

Wprowadzone 1 października ubiegłego roku rozwiązanie nie sprawdziło się. Firmy ubezpieczeniowe wpłacają do NFZ co miesiąc ok. 40 mln złotych. Szpitale leczą jednak ofiary wypadków z pieniędzy, które otrzymują z NFZ w ramach podpisanych kontraktów.

NFZ tłumaczy, że dzieje się tak, ponieważ obowiązujące przepisy są niejasne, a policja nie przekazuje informacji, pozwalających na identyfikację sprawców i ofiar wypadków.

Z kolei Policja twierdzi, że powodem, dla którego odmawia udostępnienia tych informacji jest brak umów, które jasno określałyby, która ze stron ma zapłacić za zmianę formatu przesyłanych danych.

Ustawa, zakładająca finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC, czyli tzw. podatek Religi, weszła w życie 1 października 2007 roku. Zobowiązała sprawców wypadków drogowych do finansowania leczenia ofiar. Koszty pokrywać mieli ubezpieczyciele ze składek obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców, zobligowani zapisem ustawy do odprowadzania na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia 12 proc. ryczałtu od pobranej składki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH