Czy wymagania dotyczące pomieszczeń i urządzeń sprawiły, że szpitale są bezpieczne dla pacjentów? Czy polskie szpitale są bezpieczne dla pacjentów? Fot. Shutterstock

Ponad rok minął od terminu, w jakim podmioty lecznicze musiały dostosować się do nowych wymagań technicznych i sanitarnych. Według danych z 1 marca 2019 r. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wydały aż 800 opinii oceniających wpływ nadal istniejących niedociągnięć na zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Czy polskie szpitale są bezpieczne?

Opis warunków jakie muszą spełniać szpitale, by można je uznać za bezpieczne dla pacjenta zawiera rozporządzenie ministra zdrowia z 2012 r. w sprawie szczególnych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Godzinę zero nieodwołalnie wyznaczono na 31 grudnia 2017 r., szpitale do tego czasu obowiązywały programy dostosowawcze.

Nie zaistniały przesłanki...
Zgodnie z art. 207 ust. 3 ustawy o działalności leczniczej podmioty wykonujące działalność leczniczą, które co najmniej częściowo nie zrealizowały programu dostosowania, mogą wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej z wnioskiem o wydanie opinii o wpływie niespełniania wymagań, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, na bezpieczeństwo pacjentów. Opinia ta jest wydawana w formie postanowienia. Negatywna ocena może w skrajnym przypadku doprowadzić do wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

- Według danych z 1 marca 2019 r. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wydały dotąd 800 takich opinii, w większości o nieznacznym wpływie. W związku z powyższym nie zaistniały przesłanki do wykreślenia ani jednego podmiotu z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Wszystkie podmioty funkcjonują bez zakłóceń - informuje Sylwia Wądrzyk, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Dyskusja na temat bezpieczeństwa pacjentów w szpitalach powróciła kilka dni temu za sprawą wejścia w życie 1 kwietnia nieznacznie zmienionego rozporządzenia z 2012 r. Zasadnicza korekta polegała na rozróżnieniu wymagań dla zakładu rehabilitacji leczniczej prowadzonego przez podmiot leczniczy i tych stosowanych wobec indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej. Rozporządzenie nie zmieniło niczego w zakresie wywiązywania się podmiotów leczniczych z terminu spełniania wymagań wyznaczonego na 31 grudnia 2017 r.

Główny Inspektorat Sanitarny nie podaje zbiorczych danych, które pokazywałyby skalę problemu w kraju. - Organami prowadzącymi nadzór sanitarny nad poszczególnymi podmiotami leczniczymi są właściwy miejscowo i rzeczowo dla podmiotu leczniczego państwowy powiatowy, graniczny lub wojewódzki inspektor sanitarny - odpowiada rzecznik prasowy GIS, Jan Bondar. Sięgnęliśmy zatem do danych regionalnych - na Pomorzu i na Śląsku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.