Pielęgniarki ze Specjalistycznego Szpitala Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. Profesora Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu chcą rozmawiać z dyrekcją. Nie godzą się jednak z planowaną redukcją zatrudnienia

Dyrektor placówki zaproponował podwyżkę w wysokości 300 złotych, zamiast 400, o które podjęły walkę pielęgniarki. Podwyżka proponowana przez dyrekcję byłaby wypłacona w trzech ratach - w styczniu, w kwietniu oraz w trzecim kwartale bieżącego roku. Wypłacenie ostatniej raty dyrekcja uzależniła jednak od restrukturyzacji szpitala i redukcji personelu.

Danuta Bazylewicz - przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tym szpitalu - twierdzi, że protestujące pielęgniarki zgodziłyby się na propozycję dyrekcji i podpisałyby porozumiemie, gdyby nie plany redukcji załogi, na co pielęgniarki zgodzić się nie chcą i oczekują rozmów z dyrekcją szpitala.

Dyrektor Szpitala, Józeń Długoń powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, że nie widzi potrzeby dalszych spotkań. Wyjaśnia przy tym, że wypłata pierwszej i drugiej transzy – dwa razy po 100 zł – jest i tak możliwa dzięki zgodzie Podkarpackiego Oddziału NFZ na przeniesienie 3 proc. kwoty kontraktu z II półrocza.

– Na trzecią transzę nie miałbym skąd wziąć pieniędzy – mówi dyrektor. – Jeśli więc pielęgniarki będą obstawały przy swoich roszczeniach, będę musiał zdobyć pieniądze, ale jedynym sposobem na wyjście z impasu byłaby redukacja. Zwolnieni pracownicy zwolnią środki na podwyżki dla innych.

Warto tu przypomnieć, że głodówka w szpitalu rozpoczęła się we wtorek. Pielęgniarki rotacyjnie zmieniają się podczas protestu. Dzisiaj głoduje nadal 10 kobiet. Te z nich, które poczuły się źle, wróciły do domów, a na ich miejsce weszły koleżanki. Wszystkie głodujące pielęgniarki są pod kontrolą lekarską. Kilka razy dziennie sprawdza się im ciśnienie i poziom cukru.

Szpital zatrudnia około 520 osób, w tym 29 lekarzy i 166 pielęgniarek. Średnie wynagrodzenie miesięczne pielęgniarki w tym szpitalu wynosi 1,5-1,7 tys. zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH