IV Forum Rynku Zdrowia stało się okazją do zgromadzenia środowiska medycznego następnego dnia po uchwaleniu przez Sejm pakietu sześciu ustaw zdrowotnych. Trwająca od roku dyskusja nad pakietem ustaw zdrowotnych została w zasadzie zdominowana przez ustawę o ZOZ-ach i zapis mówiący o obligatoryjnym przekształcaniu SP ZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Trudno się zatem dziwić, że ten najważniejszy, z punktu widzenia systemu, wątek budził także największe zainteresowanie podczas sesji głównej Forum. Uczestnicy panelu próbowali ocenić sytuację i odpowiedzieć na pytanie, czy polskim pacjentom nie zaszkodzą planowane zmiany w systemie opieki zdrowotnej?

Jeśli nie tak, to jak?

– Wszyscy się zgadzają, że w naszym systemie ochrony zdrowia konieczne są zmiany, ale w chwili, gdy pojawia się propozycja, zawsze okazuje się, że jest zła – ocenia wiceminister zdrowia Adam Fronczak. – Reformę trzeba w końcu zacząć, a przynajmniej zapoczątkować jej pierwszy etap. Tak właśnie należy patrzeć na przegłosowany w Sejmie pakiet sześciu ustaw zdrowotnych, które są tylko krokiem wyznaczającym kierunek dalszych działań. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia: ustawa koszykowa, podział NFZ i w końcu wprowadzenie do gry prywatnych ubezpieczycieli.

Adam Fronczak odniósł się także do budzącej liczne wątpliwości obligatoryjności przekształceń SP ZOZ-ów w spółki. Jego zdaniem, jest ona niezbędna, aby raz na zawsze skończyć z umiejętnym przesuwaniem kosztów i „wpuszczaniem” ich w publiczne szpitale, leczące najtrudniejsze, najbardziej kosztochłonne przypadki. Przypomniał również, że już obecnie 20% spośród 742 lecznic zarejestrowanych w Polsce to szpitale niepubliczne, w tym nie tylko prywatne, ale także przekształcone przez samorządy różnych opcji politycznych, nie zawsze związane z Platformą.

– Podczas ostatniej konferencji ministrów zdrowia państw Grupy Wyszehradzkiej ze szczególną uwagą śledziłem czeskie doświadczenia w zakresie reformowania systemu – mówi wiceminister. – Okazuje się, że po trzech latach od przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego sytuacja stabilizuje się i następuje stopniowa poprawa. Zlikwidowany został tylko jeden szpital, który od lat miał poważne problemy.

Zysk – tak, wyzysk – nie

Sceptykiem w kwestii przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego na proponowanych zasadach jest natomiast Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który nie ukrywa, że o ile nie ma nic przeciwko temu, by lecznice działały dla zysku, o tyle obawia się, że zaczną działać poprzez wyzysk pacjentów i kadry.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH