Do szpitali wkracza kryzys, a wraz z nim różne ograniczenia, a także wzrost cen za media, w tym za prąd. Placówki mogą podwyżki boleśnie odczuć.

Zarówno Vattenfall zaopatrujący w prąd szpitale od Jastrzębia Zdrój  po Katowice, jak i działający w Zagłębiu Dąbrowskim i na Podbeskidziu Enion podniosły stawki dla szpitali średnio o 40 proc. Być może w wielu placówkach szpitalnych można byłoby obniżyć jego zużycie, powszechnie stosując energooszczędne oświetlenie, a także inne energooszczędne urządzenia. Ale to wymaga niemałych nakładów finansowych, na które dzisiaj szpitali po prostu nie stać.

Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy Enion Energia twierdzi, że choć ceny prądu wzrastają (przesyłu energii również - średnio o 2,53 proc.) o około 40 proc. to, ze względu na skomplikowane rozliczanie i różne uwarunkowania (umowy z konkretnymi szpitalami,  przynależność do grup taryfowych, itd.) rachunki na fakturach dla szpitali aż o tyle nie wzrosną. Nie mniej problem pozostaje.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im św. Barbary w Sosnowcu, który ma ponad 700 łóżek, w zeszłym roku wydano na prąd ponad 2 mln zł. Jeśli wierzyć słowom Elżbiecie Bukowiec, kwota należności szpitala za prąd według nowych stawek wzrośnie do mniej niż 2,8 mln złotych?

Ceny mediów rosną i to w znaczący sposób. Ceny gazu wzrosły od nowego roku, a zapowiadane są kolejne jego podwyżki. Pojawiają się doniesienia, że mają one sięgnąć nawet 70 proc. Wzrastają koszty wywozu i utylizacji odpadów. Koszty ogrzewania również rosną w ogromnym tempie. W lepszej sytuacji są te szpitale, które same wytwarzają ciepło i nie są skazane na jego dostawców. Ale przecież także ich obejmie wzrost cen za media, w ten czy inny sposób.

W Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wszystkie media rocznie to koszt ponad 3 mln zł. W planie finansowym na 2009 rok założono, że te wydatki wzrosną mniej więcej o 10 proc., czyli o tyle co dla zwykłych mieszkańców. Okazuje się, że ta prognoza była błędna.

Podobnie błędnie prognozowany został wzrost wydatków na media w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku Białej.

– W planach na ten rok, który przedstawiłam organowi założycielskiemu, przewidziałam wzrost kosztów działalności operacyjnej, związanej z mediami - mówi portalowi rynekzdrowia.pl zastępca dyrektora ds. ekonomicznych bielskiego szpitala Ewa Bachta. – Nie tylko wzrost wydatków o 3,9 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Jeśli nasze koszty związane  z mediami wzrosną tak bardzo, może się to okazać tragedią. Na razie jednak jeszcze nic konkretnego w tej kwestii nie mogę powiedzieć...

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH