Czy szpital może korzystać z unijnego sprzętu i aparatury, gdy leczy odpłatnie? W przypadku infrastruktury zakupionej ze środków UE zasady wykorzystywania komercyjnego mogą być zróżnicowane w zależności od reguł obowiązujących w poszczególnych programach operacyjnych. Fot. archiwum

Ministerstwo Zdrowia chce szerzej otworzyć szpitalne SPZOZ-y dla komercyjnych pacjentów i tak uprościć przepisy ustawy o działalności leczniczej, by bez żadnych obaw mogły pobierać opłaty za ich leczenie.

Jedną z barier blokujących dotąd odpłatne leczenie prywatnych pacjentów w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej był zakaz wykorzystywania infrastruktury zakupionej ze środków europejskich w ich leczeniu. Dyrektorzy szpitali bali się, że w przypadku złamania tego zakazu i skorzystania ze sprzętu i aparatury medycznej zakupionej z funduszy europejskich, będą musieli zwracać dotacje.

W nadesłanej Rynkowi Zdrowia korespondencji resort zdrowia wyjaśnia tę kwestię i wskazuje, że w przypadku infrastruktury zakupionej ze środków europejskich zasady wykorzystywania komercyjnego mogą być zróżnicowane w zależności od reguł obowiązujących w poszczególnych programach operacyjnych. Istnieją bowiem pewne różnice pomiędzy programami, które należy brać pod uwagę przy ocenie dopuszczalności prowadzenia odpłatnej działalności przez beneficjentów i jej wpływu na wysokość dofinansowania do projektów - zaznacza Milena Kruszewska, rzecznik prasowy MZ.

Przykładowo, podmioty lecznicze będące beneficjentami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie finansowej 2014-2020 są zobowiązane do posiadania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z Narodowym Funduszem Zdrowia lub do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych na innej podstawie prawnej (np. w ramach programów polityki zdrowotnej przez jednostki samorządu terytorialnego).

Nie jest wykluczone natomiast prowadzenie przez beneficjenta dodatkowej działalności, także odpłatnej, jeśli jej skala będzie niewielka, a zatem nie będzie to kolidowało z zasadami udzielania przez państwo pomocy publicznej.

Ponadto, prowadzenie takiej działalność komercyjnej przy wykorzystaniu sprzętu i aparatury medycznej zakupionej z funduszy europejskich będzie zazwyczaj miało wpływ na poziom dofinansowania do projektu, co beneficjent winien ujawnić na etapie aplikowania o dofinansowanie. Co do zasady bowiem, generowanie dochodów na infrastrukturze zakupionej z funduszy europejskich będzie obniżało poziom dofinansowania do projektu.

Niemniej jednak pełna ocena wpływu prowadzenia przez beneficjenta dodatkowej komercyjnej działalności na infrastrukturze współfinansowanej ze środków europejskich na sytuację tego beneficjenta wymaga każdorazowo zbadania konkretnego przypadku, przy uwzględnieniu wspomnianej okoliczności, że reguły obowiązujące w poszczególnych programach operacyjnych wykazują pewne odmienności.

Nie ma natomiast wpływu na taką ocenę status właścicielski podmiotu leczniczego będącego beneficjentem. W równym stopniu reguły te będą dotyczyć beneficjentów działających w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, jak i w formie spółki prawa handlowego z dominującym udziałem kapitału prywatnego - podkreśla Milena Kruszewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH