Czy samorządom spodobał się plan B?

Rośnie liczba samorządów chcących skorzystać z rządowej pomocy w ramach plany B w spłacie długów szpitali.

Od początku roku do Ministerstwa Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 30 wniosków od samorządów o włączenie do rządowego programu, który umożliwia spłatę części długów tych szpitali, które już przekształciły się w spółki lub zamierzają to zrobić.

– To zdecydowanie więcej niż w całym ubiegłym roku – stwierdza Ewa Kopacz, minister zdrowia. Od kwietnia, kiedy program (tzw. plan B) został uruchomiony, wnioski przesłało jedynie 17 samorządów. Z tej liczby umowy z resortem zdrowia podpisały zaledwie cztery. Otrzymały 42,5 mln zł. O ile w ubiegłym roku planem B zostały objęte wyłącznie te samorządy, których szpitale działały już w formie spółek od kilku lat, o tyle w tym większość wniosków dotyczy szpitali dopiero chcących się w nie przekształcać.

Część wniosków samorządów o włączenie do rządowego programu, które w tym roku wpłynęły do resortu zdrowia, wymagają oceny zarówno Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), jak i NFZ. Taka procedura dotyczy szpitali dopiero przekształcanych w spółki.

W Banku Gospodarstwa Krajowego na ocenę oczekuje obecnie 27 wniosków dotyczących przekształceń SPZOZ-ów oraz ich oddłużenia w ramach tzw. planu B – poinformowano w BGK portal rynekzdrowia.pl. Zdecydowana większość wpłynęła w grudniu ubiegłego roku.

Pierwszą opinię BGK wydał 19 listopada ub.r., pozytywnie oceniając plan restrukturyzacji przygotowany przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, zakładający przekształcenie tomaszowskiego Szpitala Rejonowego (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej) w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Powiat umowę o objęcie planem B podpisał z resortem zdrowia na początku grudnia ubiegłego roku. Pieniądze zostały mu częściowo wypłacone jeszcze w 2009 roku. Pozostałą część ma otrzymać w lutym. Łącznie samorząd dostanie 30,5 mln zł.

Część samorządów wstrzymuje się jednak od podjęcia decyzji w sprawie zmiany formy prawnej szpitali. Dotyczy to na przykład części placówek województwa mazowieckiego, podkarpackiego czy lubelskiego. Mają na to wpływ restrukturyzacje, programy naprawcze, które często wiążą się ze zwalnianiem pracowników. Przeciwne temu są związki zawodowe. Dodatkowo sytuację niepwności potęguje gorsza sytuacja NFZ, który obniżył część kontraktów szpitalnych.

Więcej czytaj na www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH