Czy samorząd lekarski będzie miał nowego prezesa?

W czwartek (20 marca) rozpoczął się XII Krajowy Zjazd Lekarzy, który potrwa do 22 marca. W piątek (21 marca) delegaci wybiorą nowe władze samorządu lekarskiego. Najwięcej emocji budzą oczywiście wybory prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak na razie dwóch delegatów na Zjazd potwierdziło przystąpienie do walki o fotel prezesa NRL.

Obecny prezes NRL Maciej Hamankiewicz potwierdził portalowi rynekzdrowia.pl już wcześniej, że zamierza kandydować na drugą kadencję. I nie ma w tym żadnej niespodzianki. W kuluarach Zjazdu delegaci mówili, że wybór prezesa Hamankiewicza na drugą kadencję jest bardzo prawdopodobny.

Doktor Maciej Hamankiewicz przed wyborem na prezesa NRL w 2010 r. był przez  dwie kadencje przewodniczącym Śląskiej Izby Lekarskiej i członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej. Jest specjalistą II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych.

Jest konkurencja
Druga osoba, która będzie ubiegać się o fotel prezesa samorządu lekarskiego to Jolanta Orłowska-Heitzman, która przez ostatnie dwie kadencje w Naczelnej Izbie Lekarskiej pełniła funkcję Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

- Tak, potwierdzam, zamierzam kandydować na prezesa NRL. Na razie jednak nie zdradzę swojego programu. Najpierw chce z nim zapoznać delegatów Zjazdu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl doktor Orłowska-Heitzman.

Czy ta kandydatura będzie realnym zagrożeniem dla dotychczasowego szefa korporacji? Kuluary Zjazdu komentują tę sytuację ostrożnie. Delegaci wskazują, że doktor Orłowska-Heitzman to świetny samorządowiec, osoba o wielkiej wiedzy i wielu dobrych pomysłach. Inni z kolei obawiają się, że może przegrać ze względu na funkcję jaką pełniła dotychczas. Warto pamiętać, że NROZ jest dla lekarzy "prokuratorem", a doktor rzetelnie wypełniała swoje obowiązki.

Choć w 2006 r. kiedy po raz pierwszy została wybrana na Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, na pytanie dziennikarza Gazety Lekarskiej: "Czy będzie pani prokuratorem dla lekarzy?", odpowiedziała: - Nigdy nie byłam prokuratorem i nigdy nim nie będę, zaręczam. Prokurator prowadzi swoje postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności karnej, a rzecznicy - w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, i niech tak zostanie.

Orłowska-Heitzman jest specjalistą patomorfologiem, reprezentuje Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie.

Gdyby Jolancie Orłowskiej-Heitzman udało się wygrać z prezesem Hamankiewiczem, byłaby pierwszą kobietą na stanowisku prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej po 1989 r.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH