Czy przekształcenia okazały się receptą na poprawę finansów placówek?

Do tej pory w całej Polsce przekształcono w spółki 183 szpitale. Zmiana formy prawnej placówek miała korzystnie wpłynąć na ich wynik finansowy. Niestety nie wszędzie tak się stało, a trend ku przekształceniom ostro wyhamował.

W 2011 r. w życie weszła ustawa o działalności leczniczej. Miała ona zachęcić organy założycielskie szpitali do procesu przekształcenia.

Przekształceń miało być więcej
- Na etapie tworzenia założeń do ustawy o działalności leczniczej zakładano, że przekształconych zostanie ok. 500 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Liczba, ta została ustalona na podstawie konsultacji ze środowiskami jednostek samorządu terytorialnego w okresie poprzedzającym rozpoczęcie prac legislacyjnych, a także w trakcie procedowania projektu ustawy - przyznaje Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Jednak - jak tłumaczy rzecznik - w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 17 marca 2015 r. przekształcono ogółem 183 szpitale. W tym w okresie obowiązywania przepisów ustawy o działalności leczniczej 58 szpitali.

Chociaż jak podkreśla Bąk procedura przekształcenia podmiotu leczniczego w spółkę przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej była bardziej skomplikowana (przekształcenie podmiotu poprzez jego likwidację) i czasochłonna, mimo to, temu procesowi poddano 125 szpitali i ponad 300 jednostek lecznictwa ambulatoryjnego.

Portal rynekzdrowia.pl postanowił sprawdzić jak zmiana formy prawnej wpłynęła na wynik finansowy wybranych szpitali.

Bywa różnie
Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwały w sprawie przekształcenia w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzech placówek dopiero w 2014 r. Jak informuje Leszek Sobieski, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWW były to Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Koninie, Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce i Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

- Obecna sytuacja finansowa przekształconych placówek jest stabilna. Jedynie kondycja Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej S.A nie jest w pełni zadowalająca i nie pozwala na pełną realizację planowanych inwestycji. Stąd podjęto decyzję o jego wejściu na giełdę, celem pozyskania dodatkowych środków - wyjaśnia Sobieski.

O tym, że przekształcenie szpitala nie jest pewną receptą na jego sukces przekonany jest dolnośląski samorząd. Maria Borzyszka, dyrektor Wydziału Restrukturyzacji Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wyjaśnia, że o kondycji podmiotu leczniczego nie decyduje tylko i wyłącznie forma organizacyjno - prawna.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH