Rektorzy łódzkich uczelni wyższych chcą utworzenia jednego Uniwersytetu Środkowopolskiego - ośrodka naukowego, który miałaby działać na zasadach federacji - jak Unia Europejska albo Stany Zjednoczone.

Prof. Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej, rozmawiał już o pomyśle z prof. Włodzimierzem Nykielem, rektorem Uniwersytetu Łódzkiego, oraz prof. Pawłem Górskim, rektorem łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. Obu rektorom inicjatywa bardzo się podoba.

- Fuzja uczelni sprawiłaby, że nie tylko Łódź, ale i łódzka nauka stałyby się lepiej widoczne i słyszalne oraz bardziej konkurencyjne - powiedział prof. Nykiel.

Podobne placówki działają już na świecie. Przykładem może być Uniwersytet w Teksasie lub uczelnia w Danii. Zmniejsza się też liczba uczelni w Niemczech. Powód? - Właśnie łączenie placówek - mówi prof. Bielecki.

To rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne. Integracja oznacza większe oszczędności, ale również lepszy przepływ informacji i pomysłów między ośrodkami. A co za tym idzie: lepszą koordynację działań. Większej uczelni również będzie łatwiej się starać o unijne dotacje. - Wreszcie, na wzór innych miast na świecie, moglibyśmy mówić o "naszym uniwersytecie w naszym mieście" - komentuje prof. Nykiel.

Pomysł jest do zrealizowania. - Nim to się jednak stanie, warto go dobrze przedyskutować - mówi prof. Bielecki.

Pomysł o fuzji ujrzał światło dzienne na spotkaniu rektorów łódzkich uczelni publicznych z władzami miasta. Dotychczasowa kooperacja miasta z łódzkimi szkołami wyższymi nie układała się najlepiej. Albo nie było jej w ogóle. Teraz to ma się zmienić.

- Nie wyobrażam sobie dalej, by miasto nie współpracowało z uczelniami w swoim regionie - powiedział Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej.

Dlatego na wczorajszym spotkaniu w łódzkim magistracie oprócz prof. Bieleckiego, prof. Górskiego i prof. Nykiela pojawili się: prof. Grzegorz Chojnacki, rektor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Irena Wisełka-Cieślar, prorektor ds. naukowo-dydaktycznych łódzkiej Akademii Muzycznej oraz prof. Jerzy Woźniak, były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Nowo wybranego rektora łódzkiej Filmówki, dr. Roberta Glińskiego, który mógł się pojawić z powodu objęcia przewodnictwa jury Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, reprezentował prof. Andrzej Bednarek, prorektor ds. współpracy z zagranicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH