Ministerstwo Zdrowia mówi o 78 szpitalach, które już chcą się przekształcić w spółki i skorzystać z tzw. planu B, czyli rządowej pomocy dla służby zdrowia. W budżecie jest na to 1,1 mld zł. Starczy dla co trzeciego szpitala.

Jak zapewnia Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, jeśli będzie więcej chętnych na uczestnictwo w programie, pieniądze się znajdą. Jakie placówki mają szansę na rządową pomoc? Tylko te, które są zadłużone. Po raz kolejny okazuje się, że ci, którzy nie czekali z założonymi rękami, zmagali się z rudną sytuacją, dokonywali cięć, szukali oszczędności i restrukturyzowali wszystko co było możliwe - zostaną z niczym.

Starosta łańcucki Adam Krzysztoń mówi wręcz o skandalu:

– Rząd zachęca do przekształceń, ale premie dostają tylko zadłużone placówki.

Szpital Powiatowy w Łańcucie jako pierwszy na Podkarpaciu  przekształcił się w spółkę.

– Od ośmiu lat moja placówka jest na plusie. A pomoc dostaną tylko szpitale zadłużone. Jak zwykle – żałuje Krzysztof Przyśliwski, dyrektor placówki.

Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Tomasz Hok w swoich wypowiedziach nie kryje rozgoryczenia.

– Nasze szpitale nie mają długów. Przez lata na to pracowaliśmy – podkreśla Hok.

Cieszą się natomiast na przykład samorządowcy na Dolnym Śląsku, gdzie jest najwięcej zadłużonych szpitali.

– Szacujemy, że możemy liczyć na 220 mln zł rządowej pomocy. Nasze szpitale są zadłużone na blisko 400 mln – mówi Roman Szełemej, doradca zarządu województwa. – Przekształcenie daje gwarancję, że szpital będzie dobrze zarządzany. Przecież prezes odpowiada za wynik spółki.

Samorządowcy chcą uzyskać pozostałe do spłaty zadłużenia pieniądze od samych spółek, w które przekształcą się szpitale i skorzystają z rządowych propozycji i pieniędzy. Rada miejska w Pabianicach w zeszłym tygodniu zdecydowała o przekształceniu zadłużonego na 100 mln zł szpitala. Połowę zobowiązań spłaci z rządowej dotacji. Pozostałe środki chce uzyskać od powołanej spółki.

Szpital Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim jest zadłużony na 50 mln zł. Z rządowej pomocy dostanie 15 mln zł. Pozostałą część powiat chce odzyskać, m.in. wynajmując spółce budynek szpitala.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH