Czy plan B jest działaniem przejściowym?

W Polsce działa 110 szpitali, przekształconych w spółki prawa handlowego. Komercjalizują placówki odważni i w pętli długów.

Program rządowy przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego rozkręca się powoli. Niektóre samorządy decydują się na zmiany, licząc na oddłużenie placówek medycznych, bo organ założycielski otrzymuje pieniądze na wymagalne zobowiązania cywilnoprawne, jeśli podejmie decyzję o przekształceniach. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce działa ok. 110 szpitali przekształconych w spółki prawa handlowego.

Większość szpitali zainteresowanych dziś pomocą przekształcono jednak, zanim powstał program rządu, i urzędnicy samorządowi składają wnioski, by odzyskać wyłożone na spłatę długów pieniądze.

Tak jest np. w Lwówku Śląskim. Tamtejsze Powiatowe Centrum Zdrowia wystartowało jako NZOZ 1 stycznia 2009 r. Bedąc SP ZOZ zakończył działalność z 31 mln zł długów.

– Po ponad roku działalności widzimy, że efekty są bardzo dobre. Przekształcenie w spółkę pozwala zarządzać szpitalem w sposób czytelny i oszczędny. Szpital jest już przekształcony, więc do tzw. planu B przystępujemy bez presji, ale wierzymy, że uda się nam jak najlepiej wykorzystać jego możliwości – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Zbigniew Grześków, wicestarosta lwowiecki.

Już odzyskał 8,5 mln złotych samorząd miasta Zamość. Kwota ta stanowiła praktycznie 1/3 długu szpitala publicznego, który przejęło miasto, gdy przekształcało go w Zamojski Szpital Niepubliczny.

Najczęściej na zmianę statusu prawnego decydują się szpitale mocno zadłużone.  Dobre szpitale, nie mające zobowiązań cywilnoprawnych, nie widzą interesu w przekształceniach, w których przysłowiową „marchewką” jest refundacja właśnie tych zobowiązań. Wiele jednak placówek takie długi ma. Z powodu pętli zadłużeniowej Rady Powiatu w Lipnie podjęła uchwałę o likwidacji Zakładu Opieki Zdrowotnej i samorząd przejął wszelkie zobowiązania finansowe, ciążące na tej placówce.

Dzięki przekształceniu placówki obeszło się bez zwolnień grupowych. Pracownicy nie dostali wypowiedzeń, tylko nowe umowy. W szpitalu zachowano dotychczasową liczbę łóżek – 414. Zrealizowano też poważne inwestycje.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH