Czy nadchodzi początek końca outsourcingu w publicznych szpitalach? Szacuje się, że ok. 100 publicznych szpitali w Polsce korzysta z outsourcingu diagnostyki obrazowej; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje m.in. zakaz najmu lub dzierżawy przez publiczne placówki pomieszczeń zewnętrznym podmiotom wykonującym świadczenia zdrowotne. Konsultacje zmian zostały wstrzymane, ale projekt nadal budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem dyskusji wśród menedżerów lecznic oraz ekspertów.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia zaproponowało między innymi, aby samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nie mogły "zbywać aktywów trwałych, oddać ich w dzierżawę, najem, użytkowanie ani użyczenie podmiotom wykonującym świadczenia zdrowotne" na zamówienie tejże publicznej placówki.

Jak uzasadnia resort na swojej stronie, "SPZOZ nadal będzie mógł wynajmować swoje (zbędne) pomieszczenia, ale nie swoim podwykonawcom".

W ocenie MZ "obecna sytuacja rodzi wiele patologii (wiele podmiotów leczniczych działa w jednym szpitalu; zdarza się, że szpitale oddają najlepiej wycenione świadczenia tym właśnie podmiotom). Zaproponowaliśmy, aby dotychczasowe umowy w tym zakresie obowiązywały w okresie, na jaki zostały zawarte - jednak nie dłużej niż 3 lata od wejścia w życie projektowanej ustawy" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Wytrącanie narzędzia z rąk menedżerów
Dariusz Wasilewski, ekspert rynku ochrony zdrowia, autor raportu „Sieć szpitali - nowe rozwiązania i stare problemy” uważa, że proponowane przez MZ rozwiązanie to "krok wstecz": - Wytrąci z rąk menedżerów kierujących publicznymi placówkami ważny instrument pozwalający zarządzać kosztami. Jeśli ten przepis wejdzie w życie, rola dyrektorów publicznych szpitali ograniczy się do administrowania obiektami - podkreśla.

- Ministerstwo Zdrowia w zdecydowanej większości nie jest właścicielem szpitali i nie odpowiada za ich wynik finansowy. Tymczasem narzucając taki zakaz, resort pozbawi wolności podejmowania decyzji ekonomicznych nie tylko dyrektorów szpitali, ale także między innymi samorządów, do których należy większość szpitalnych SPZOZ-ów w Polsce - mówi nam Dariusz Wasilewski.

Również Ewa Bachta, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 7 SUM Górnośląskiego Centrum Medycznego, uważa, że projektowana nowelizacja wydaje się dość kontrowersyjna.

- Wprawdzie nasz szpital, z różnych powodów, wyprowadził zewnętrzne podmioty świadczące usługi zbliżone do naszych lub uzupełniające. Jednak w pełni rozumiem sytuację tych placówek, które sięgnęły i nadal sięgają między innymi po dzierżawę, najem, czy użyczenie swoich pomieszczeń innym firmom - wskazuje Ewa Bachta.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH