Czy można wprowadzać odpłatne usługi pozamedyczne?

I czy rodzic przedszkolaka, po przebytej chorobie musi, zapłacić za wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia?

– Z przepisów jasno wynika, że np. za zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka, wydawane w celu przedłożenia w przedszkolu, przychodnie mogą pobierać opłaty, ponieważ nie ma tych zaświadczeń na liście bezpłatnych usług – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ. Ustawa co prawda nie nakazuje ich pobierania, ale mówi o tym, że placówka medyczna nie ma obowiązku wystawiania ich nieodpłatnie.

Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału NFZ wyjaśnia nam, że opłaty dodatkowe pobierane w szpitalach czy przychodniach, nie są związane bezpośrednio z leczeniem, ale z organizacją funkcjonowania danej placówki. I Fundusz w takie rozwiązania ingerować nie może.

– A więc opłata parkingowa, za obuwie ochronne, telewizor, czy pobyt opiekuna przy pacjencie, wystawianie zaświadczeń, to są kwestie, które powinny być określone wewnętrznym regulaminem placówki medycznej. Decyzje w tej sprawie mogą podejmować tylko szefowie placówek medycznych i ich organy założycielskie...
Barbara Nawrocka przypomina, że:
–  Pacjent powinien jednak być uprzedzony o dodatkowych opłatach, stosowanych przez szpital czy przychodnię

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w art. 16 stanowi, że pacjentowi nie przysługują bezpłatne:

1) orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz inne orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie świadczeniobiorcy, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej, orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka;

• świadczenia opieki zdrowotnej niezakwalifikowane jako gwarantowane (koszyk świadczeń),

• koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, na zlecenie prokuratury albo sądu, w związku z postępowaniem prowadzonym na podstawie odrębnych ustaw, są pokrywane z części budżetu państwa, której dysponentem jest, odpowiednio, Minister Sprawiedliwości, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego albo Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego,

• koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych, są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.