Czy minister Ewa Kopacz ma plan C? Minister zdrowia nadal przekonana jest, że plan B zainteresuje samorządy...

Programem "Ratujmy polskie szpitale" interesuje się niewiele samorządów. Do resortu wpłynęło 16 wniosków.

Rządowy program Ratujemy Polskie Szpitale (tzw. plan B) nie wywołał lawiny przekształceń. Z zapowiadanych  na ten rok ponad 270 mln złotych, przekazano samorządom zaledwie 12 mln zł. A przekształceniami objęto kilkanaście placówek zamiast zapowiadanych 100. Ponadto, z tych 15 złożonych wniosków, zaledwie 8 rozpatrzono dotychczas pozytywnie. Dotyczą one placówek z powiatów: starachowickiego, gryfińskiego, ostródzkiego, jaworskiego, prudnickiego oraz z Kielc, Zamościa a także z województwa podlaskiego.

Resort zdrowia szacuje, że w sumie do końca roku na przekształcenie placówek zostanie wydane ok. 35 mln zł. Przypomnijmy, że rządowy program, zakłada pomoc finansową w spłacie zobowiązań cywilnoprawnych dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego w latach 2009-2011. Warunkiem otrzymania pomocy ze strony państwa, jest przygotowanie przez samorząd - jako organ założycielski szpitala – planu restrukturyzacji, powołanie spółki kapitałowej oraz przedstawienie biznesplanu i propozycji spłaty zobowiązań finansowych.

– Na cele Programu w 2009 r. zarezerwowano ok. 40 mln. zł, a na 2010 r. – 350 ml – informuje portal rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

– Aktualnie ok. 100 jednostek samorządu terytorialnego jest zainteresowanych przystąpieniem do Programu – twierdzi Olechno i dodaje, że do Ministerstwa Zdrowia dotychczas wpłynęło 16 wniosków. Dotacje zostały przekazane trzem jednostkom samorządu terytorialnego, ponieważ niektóre z wniosków są niedostatecznie udokumentowane. Brakuje w nich, np. dokumentów finansowych potwierdzających wnioskowaną kwotę dotacji.

Piotr Olechno podkreśla przy tym, że obawy środowisk samorządowych o losy programu są nieuzasadnione, a plan B będzie konsekwentnie realizowany.

Warto tu przypomnieć, że przez ostatnie 10 lat za sprawą uchwał podejmowanych przez samorządy - poprzez likwidację publicznych ZOZ - w spółki przekształcono 326 placówek służby zdrowia, w tym 77 szpitali, 196 jednostek lecznictwa ambulatoryjnego i 53 oddziały szpitalne. Zmiany w tym zakresie przeprowadzały najczęściej województwa: wielkopolskie, łódzkie, śląskie i małopolskie, a nie odnotowano ich w województwie podkarpackim, mazowieckim i zachodniopomorskim.

W Polsce nadal funkcjonuje 2,5 tysiąca publicznych ZOZ-ów, tak więc w ciągu dwóch najbliższych lat przekształconych w spółki prawa handlowego musiałoby zostać 750 placówek. Na komercjalizację przychodni, z puli 1,38 mld złotych, przypada niewiele, bo ponad 1,8 mln złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH