Wiele banków preferuje określone grupy przedsiębiorców. Dotyczy to zwłaszcza firm działających w branży medycznej, prawnej i w ogóle dziedzin, w których osoby uprawiające tzw. wolne zawody funkcjonują jako przedsiębiorcy.

Lekarz może skorzystać z oferty produktów bankowych specjalnie przygotowanych dla branży medycznej. O tym, czy określonego rachunku, w tym używanego także dla potrzeb prywatnych, przedsiębiorca może korzystać do rozliczeń z urzędem skarbowym lub z ZUS, decyduje umowa zawarta z bankiem. Musi być ona zgodna z przepisami prawa bankowego.

Jeśli więc umowa o prowadzenie rachunku przewiduje takie rozwiązanie, przedsiębiorca może dokonywać przelewów z ROR, jeśli spełniają one wspomniane kryteria prawa działalności gospodarczej, podatkowego i ubezpieczeń społecznych (w tym w zakresie posługiwania się specjalnymi wzorami polecenia przelewu).

W praktyce przedsiębiorcy korzystają jednak z dwóch różnych kont bankowych (prywatnegi i firmowego), by mieć klarowną sytuację w zakresie rozliczania kosztów.

Lekarze starszej daty przyznają, że nie chcą korzystać z konta internetowego. Jak powiedziała nam Barbara Szwed-Białożyt, neurolog prowadzący gabinet w Katowicach, nie zamierza zakładać konta wirtualnego, bo nie wierzy, by było bezpieczne. Poza tym jest „starej daty” i woli chodzić osobiście do banku.

Podobnie zareagowała Elżbieta Kelm, prowadząca praktykę lekarza domowego: – Nie lubię obecnej technicyzacji życia, wolę kontakt z żywym człowiekiem niż z komputerem. Chociaż nie wykluczam, że kiedyś będę musiała założyć takie konto, bo NFZ może wydać taki przepis i wtedy się podporządkuję.

Maciej Żerdziński prowadzący  prywatny gabinet psychiatryczny korzysta z konta internetowego, ale  powodem był braku czasu, nie korzyści wynikające z konkretnej oferty.

Taka forma obsługi bankowej nie jest więc jeszcze zbyt popularna wśród naszych medycznych przedsiębiorców, ale z czasem być może się do niej przekonają.

Oferowany obecnie niewielkim przedsiębiorcom rachunek firmowy przez niemal wszystkie banki, to w istocie pakiet produktów. Poza głównym rachunkiem, z którym związanych jest kilka lub kilkanaście dodatkowych kont, w ramach jednej głównej umowy daje możliwość korzystania z wielu opcji, które w przeszłości oferowane były przez bank jako odrębne produkty. Aby z nich skorzystać, przedsiębiorca musiał zawierać dodatkowe umowy, co angażowało zarówno czas i powodowało dodatkowe koszty.

Opcje te dotyczą zresztą wszystkich możliwych kategorii produktowych: karty, lokaty, kredytów, alternatywnych form finansowania wydatków przedsiębiorstwa za pośrednictwem banku lub grupy finansowej, w ramach której on działa (w tym zwłaszcza leasing), a ostatnio coraz częściej produktów ubezpieczeniowych.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że tym bogatszy zakres pakietu, im bardziej nowoczesna forma prowadzenia rachunku. Oznacza to, że najpełniejsze wersje pakietów oferowane są klientom korzystającym z internetowych kontaktów z bankiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH