Czy karetka to pojazd specjalny?

Producenci i sprzedawcy próbują udowodnić celnikom, że karetka pogotowia nie jest zwykłym samochodem osobowym, żeby urzędy celne przestały naliczać im wstecz miliony złotych akcyzy.

Akcyza to podatek pośredni nakładany na producentów, importerów i dilerów. Płaci go jednak kupujący, bo wliczany jest w końcową cenę towaru. W przypadku karetek pieniądze wydają szpitale oraz stacje pogotowia ratunkowego.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, teraz, po zmianie w marcu 2009 roku klasyfikacji produktów i usług, karetka pogotowia jest pojazdem osobowym objętym akcyzą. A wcześniej? Nie wiadomo. Producenci twierdzą, że dawniej to były pojazdy specjalne, bez akcyzy. Urzędy celne - że zawsze były osobówkami, z akcyzą.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że karetka była i jest pojazdem osobowym.

- Powyższe zostało potwierdzone przez Główny Urząd Statystyczny, który jest organem odpowiedzialnym za polską klasyfikację – wyjaśnia Gazecie biuro prasowe MF. - Klasyfikacja przyjmowana przez producentów: "pojazdy samochodowe specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niewymienione", była nieprawidłowa. Takimi specjalnymi pojazdami są: ruchome przychodnie rentgenowskie (np. wyposażone w gabinet do badania, ciemnię oraz pełny zestaw sprzętu radiologicznego) czy ruchome kliniki (medyczne lub dentystyczne) z salą operacyjną, urządzeniami anestezjologicznymi i inną aparaturą chirurgiczną. Natomiast karetki pogotowia - niezależnie od ich typu - są pojazdami przeznaczonymi do przewozu osób chorych oraz personelu medycznego czuwającego nad ich bezpieczeństwem. A docelowe czynności medyczne przeprowadzane są już w lecznicach stacjonarnych - przekonuje resort.

Co innego twierdzą resorty zdrowia i infrastruktury. Dla nich ambulanse są pojazdami specjalnymi.

Skąd to całe zamieszanie? Od 2004 roku obowiązywały dwa systemy klasyfikujące produkty i usługi - nasz polski dla rynku wewnętrznego i unijny. 1 marca 2009 roku ujednolicono przepisy i pozostały tylko rozwiązania UE. Karetka stała się pojazdem osobowym z 18,6 proc. akcyzy.

Producenci ambulansów skarżą się, że teraz urzędy celne naliczają firmom akcyzę za pojazdy sprowadzone w latach 2004 - 2006. Obawiają się, że przez takie działania zbankrutują a rynek przejma zagraniczni producenci.

Więcej: www.gazeta.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH