Czy i kiedy przekształcić szpital, czyli o wyborze między restrukturyzacją i „zamrażarką”

Zdaniem Adama Kozierkiewicza, eksperta rynku medycznego, szpitale przygotowane do przekształcenia, a szczególnie placówki, które muszą poprzedzić komercjalizację głęboką restrukturyzacją, nie powinny czekać na wejście w życie regulacji zawartych w ustawie o działalności leczniczej, a raczej wykorzystać ścieżkę związaną z tzw. planem B i przeprowadzić likwidację SPZOZ. Spółka, która zajmie miejsce poprzedniego podmiotu, nie będzie wówczas obciążona jego zobowiązaniami.

Przypomnijmy, że ustawa o działalności leczniczej nie zakłada obowiązkowego przekształcania SPZOZ-ów w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które tego nie zrobią, będą musiały pokryć ujemny wynik finansowy placówki w ciągu trzech miesięcy od terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie lecznicy w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową).

Z analizy firmy Magellan "Rynek medyczny w Polsce - sytuacja finansowa szpitali w dobie przekształceń" wynika, że w przypadku 17 proc. lecznic przekształcenie jest planowane w ciągu najbliższych 16 miesięcy. Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich uważa, że w perspektywie 3-4 lat przekształcenia przejdzie kilkadziesiąt szpitali powiatowych. Wówczas blisko połowa lecznic powiatowych będzie działała w formie spółek prawa handlowego.

Przydałaby się weryfikacja
- Z ustawy o działalności leczniczej wynika, że spółka jest następcą prawnym SPZOZ, co oznacza, że zobowiązania przechodzą na nowy podmiot. Istnieje zatem zagrożenie, że nieefektywność SPZOZ zostanie odziedziczona przez spółkę. Ustawa o działalności leczniczej zawiera także zapis, zgodnie z którym spółka będzie mogła odziedziczyć zadłużenie do wysokości połowy swojego obrotu. Problem w tym, że jeśli powstanie ona z takim "garbem" zobowiązań, to ich obsługa na bazie prawa handlowego będzie bardzo trudna - ostrzega Adam Kozierkiewicz.

Jego zdaniem trudności z restrukturyzacją szpitali może spowodować Art. 77. 1. ustawy o działalności leczniczej, który stwierdza, że “Z dniem przekształcenia pracownicy przekształcanego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej stają się, z mocy prawa, pracownikami spółki”.

- Nie ma wprawdzie mowy ani w tym artykule, ani we wcześniejszych, o zakazie restrukturyzacji, m.in. zatrudnienia, przed dokonaniem zmian, ale pole do takich interpretacji jednak się pojawia - uważa Kozierkiewicz. I prognozuje, że w ślad za tą regulacją pójdą uchwały rad powiatów i województw mówiące o zachowaniu istniejącego poziomu zatrudnienia.

- Politycznie taka deklaracja jest dużo wygodniejsza, niż przyjęcie zasady, że zatrudnienie ma być dostosowane do przewidywanych przychodów spółki - przekonuje.

Ekspert zaznacza także, że w przeciwieństwie do tzw. planu B, w ustawie nie ma mowy o mechanizmie weryfikacji i oceny, na ile przekształcenie ma szanse zakończyć się powodzeniem.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH