Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy pozwalające na stosowanie tymczasowego aresztu wobec kobiet w ciąży są zgodne z Konstytucją. Zapytaliśmy doświadczonych ginekologów-położników o opinię w tej sprawie.

– Są sytuacje, gdy zatrzymanie jest bezwzględnie konieczne – ocenia doc. Krzysztof Szymanowski z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Kobieta w ciąży powinna, jak każda inna osoba, ponosić odpowiedzialność za popełnione czyny. Tym bardziej, że ciąża nie jest chorobą. To stan fizjologiczny, w którym rośnie ryzyko pojawienia się pewnych patologii. Areszt jest z pewnością stresem, mogącym spowodować pojawienie się groźnego nadciśnienia tętniczego lub nawet przedwczesny poród, ale pamiętajmy, że kobieta popełniająca przestępstwo także poddaje się, w dodatku dobrowolnie, stresowi, który może wywołać te same skutki. W końcu warto przypomnieć, że przyszła matka, przeważnie pracująca i obciążona licznymi obowiązkami, jest każdego dnia poddawana próbie stresującego wpływu otoczenia – mówi doc. Krzysztof Szymanowski.

Nasz rozmówca podkreśla, że często bardzo trudno przewidzieć, czy zdrowa na pozór ciąża, nie zacznie w pewnym momencie sprawiać problemów. Jeśli w trakcie tymczasowego aresztowania tak się wydarzy, zawsze jest czas na zapewnienie kobiecie fachowej pomocy medycznej.

W przypadku ciąży wymagającej stałej czujności lekarza, muszą być, siłą rzeczy, spełnione wszelkie warunki związane z opieką nad ciężarną, co nie oznacza, że ciąża ma być wskazaniem do wstrzymania kary.

– Jestem lekarzem, więc mogę podjąć się oceny stanu zdrowia kobiety i odpowiedzieć na pytanie, czy powinna w danej chwili trafić do szpitala, czy też nie jest to konieczne – mówi dr Andrzej Olszewski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka. – Zdecydowanie trudniej jest mi się ustosunkować do tego problemu w kontekście aresztu tymczasowego. Niemniej zdarzają się przypadki ciężkich przestępstw popełnianych przez kobiety, np. dzieciobójczynie. Co wtedy?

Obecne przepisy nie wyłączają stosowania aresztu w stosunku do ciężarnych. Jeśli ich stan zdrowia tego wymaga, areszt może być wykonywany w stosownym zakładzie leczniczym. Rzecznik praw obywatelskich, Janusz Kochanowski, zaskarżył do TK kodeks postępowania karnego oraz rozporządzenie ministra sprawiedliwości w tej sprawie. Jego zdaniem, ciąża, bez względu na stan zdrowia kobiety, wymaga szczególnej, ponadstandardowej opieki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH