Czy byli pracownicy SP ZOZ w Kostrzynie otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku?

Pojawiła się realna szansa, że byli pracownicy szpitala w Kostrzynie nad Odrą dostaną wreszcie wynagrodzenia, na które czekają od 2007 r. Rozpoczęła się wówczas likwidacja powiatowego SP ZOZ. Termin jej zakończenia wielokrotnie przesuwano. Ostatni to 2017 r.

Byli pracownicy wskazują, że dopiero wtedy mogliby otrzymać pieniądze. Radni powiatu gorzowskiego nie spieszyli się jednak z zakończeniem likwidacji.

- Zobowiązania finansowe SP ZOZ sięgają ponad 100 mln zł. To kwota przewyższająca budżet powiatu - mówił nam wcześniej Józef Kruczkowski, starosta powiatu gorzowskiego. Dodał, że dług SP ZOZ w Kostrzynie jest ponad dwukrotnie wyższy niż budżet powiatu. Według starosty Kruczkowskiego, w 2017 r. dług wraz odsetkami będzie wynosił 150 mln zł (dwie trzecie to odsetki).

Czytaj: Kostrzyn nad Odrą: byli pracownicy szpitala od sześciu lat domagają się pensji

Tymczasem, jak informuje Gazeta Lubuska, zanosi się na przełom. Byli pracownicy SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą mogą otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku. W środę (15 października) w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej doszło do spotkania starosty gorzowskiego Józefa Kruczkowskiego z przedstawicielami resortów pracy, finansów i zdrowia. Uczestniczył w nim też prezes ZUS i poseł Józef Zych. Ustalenia dla ponad 360 byłych pracowników SP ZOZ w Kostrzynie są optymistyczne.

Powiat gorzowski mógłby otrzymać pożyczkę w wysokości 100 mln zł z budżetu państwa. Spłacałby ją przez wiele lat (mówi się nawet o rozłożeniu spłaty na okres 40-50 lat). Wciąż istnieje też możliwość umorzenia części zobowiązań SP ZOZ wobec ZUS-u, ale to będzie wynikało z przygotowywanej właśnie nowej analizy finansowej i raczej jest ostatecznością.

Kolejne spotkanie w sprawie spłaty długów po SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą zaplanowano na początek listopada. Tym razem odbędzie się ono w Ministerstwie Finansów. Jeśli dokumentacja, z którą pojadą tam przedstawiciele starostwa będzie w porządku, rada powiatu będzie mogła podjąć uchwałę o zaciągnięciu pożyczki z budżetu państwa jeszcze w listopadzie, na ostatnim swoim posiedzeniu w tej kadencji. W tym samym czasie radni powiatowi będą też mogli podjąć uchwałę o zakończeniu procesu likwidacji SP ZOZ, co otworzy furtkę do wypłaty pieniędzy byłym pracownikom lecznicy.

Więcej: www.gazetalubuska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH