Czy będzie plan C oddłużenia szpitali? Ewa Kopacz ma w zanadrzu kolejne pomysły na przekształcanie szpitali w spółki samorządowe.

Samorządy wstrzymują się z przekształcaniem szpitali w spółki. Ewa Kopacz ma przedstawić niebawem nowe zachęty dla powiatów i gmin.

Kolejny plan, przygotowywany przez resort zdrowia, przewiduje wsparcie w finansowaniu inwestycji.

Plan B to jeden z pomysłów rządu. Samorządy, które decydujuą się przekształcić szpitale w spółki, dostaną pieniądze na oddłużenie placówek. Do tej pory 11 samorządów podpisało umowy i uzyskało środki.

Konieczność ustalenia nowego planu potwierdza Marek Wójcik, członek grupy ekspertów, pracującej nad programem „Ratujemy Polskie Szpitale”, a jednocześnie ekspert ds. zdrowia w Związku Powiatów Polskich.

– Nie mamy wyboru – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Marek Wójcik. – Mamy co prawda za sobą główny problem – braku stabilizacji ekonomicznej placówek publicznych, ale pierwszorzędnym tematem pozostaje modernizacja zasobów technicznych. Wsparcie publiczne więc musi dotyczyć inwestycji. Cieszę się, że minister Ewa Kopacz zauważa potrzebę wsparcia infrastruktury i wzmocnienia ekonomicznego świadczeniodawców – podkreśla ekspert zastrzegając, że reprezentuje stronę samorządową.

Już wiadomo, że prowadzone są rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który przedstawił resortowi zdrowia kilka roboczych propozycji udzielania kredytów szpitalom, z refundacją całości lub części odsetek.

Jak informuje Gazeta Prawna, resort zdrowia zaproponuje trzy modyfikacje planu B: o dwa lata, do końca 2013 r., zostanie wydłużony czas na przekształcenie szpitala w spółkę; samorządy będą mogły z rządowych pieniędzy spłacić nie tylko długi, ale także kredyty zaciągnięte w latach 1999 – 2008, o ile były one przeznaczone na remonty czy zakup sprzętu dla szpitala; do planu będą mogły przystąpić także te samorządy, które już skorzystały z rządowej dotacji, a miały zaciągnięte kredyty, których rządowa pomoc nie mogła pokryć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH