Czy audytorzy zablokują przekształcenia?

Biegli rewidenci muszą wydać (lub odmówić wydania) opinię o sprawozdaniu finansowym przygotowanym przez SP ZOZ, który podlega przekształceniu w spółkę. Do audytorów formalnie należy ostanie słowo w procesie przekształceń. Jednak mają oni wątpliwości związane z przepisami dotyczącymi przeksięgowania środków trwałych przez publiczne szpitale.

Może to pokrzyżować plany organów założycielskich dotyczące przekształceń.

Artykuł 8 ustawy z 14 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej zobowiązuje szpitale do przeksięgowania do końca roku z funduszy własnych do międzyokresowych rozliczeń przychodów kwot odzwierciedlających wartość niezamortyzowanych środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji przed 1 lipca 2011 r.

Na tym tle od pewnego czasu toczy się spór interpretacyjny o to, czy wartość nieruchomości, które są własnością organu założycielskiego, a które samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej otrzymał w nieodpłatne użytkowanie przed 1 lipca 2011 r. podlega przeniesieniu na rozliczenia międzyokresowe przychodów.

Zarówno Ministerstwo Finansów (9 października 2012 r.), jak i Ministerstwo Zdrowia (czytaj: http://www.mz.gov.pl) twierdzą, że wartość takiej nieruchomości nie podlega przeniesieniu w rozliczenia międzyokresowe (to koszty związane z zawarciem udokumentowanej transakcji w jednym okresie, a dotyczące innego okresu lub wielu okresów). Nie należy więc przeksięgowywać tej pozycji.

- Jednakże z przepisu to nie wynika - zauważa Krystyna Szewczyk z Kancelarii Biegłego Rewidenta Profin K. Szewczyk i dodaje, że zna te komunikaty, ale nie stanowią one prawa, gdyż są jedynie interpretacjami wydanymi w konkretnych sprawach. - Natomiast biegły rewident musi stosować się ściśle do przepisów - podkreśla.

Według niej konieczna jest taka zmiana przepisów, aby nie było wątpliwości, że przeksięgowanie nie dotyczy środków trwałych, np. tych, które nieodpłatnie przekazały placówkom medycznym organy założycielskie na dzień utworzenia szpitala.

- Zmianę przepisów postulowały wybitne autorytety, (m.in. prof. Gertruda Świderska, kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH), a efektem tego były jedynie interpretacje. Jak w tej sytuacji zachowają się biegli, będzie wiadomo w kwietniu - mówi nam Krystyna Szewczyk.

Przeksięgowanie będzie musiało być dokonane do końca tego roku i wykazane w sprawozdaniu za 2012 rok, które zweryfikuje i oceni audytor.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH